Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου νίκησε με 48-47 το βράδυ τον Απόλλωνα Πτολεμαιδας την Κυριακή, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων.

Μοναδική αήττητη ομάδα μετά από δύο αγωνιστικές είναι ο Παναθλητικός, σε ένδειξη της ανταγωνιστικής τελικής φάσης που γίνεια στην Καισαριανή.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το οποίο ήταν ισορροπημένο μεταξύ των δύο ομάδων (10-10, 6:28), ο Απόλλων Πτολεμαΐδας κατάφερε να «χτίσει» μια διαφορά όταν προηγήθηκε με 30-21 (17:36).

Με επιμέρους σκορ 1-11 ο Κρόνος μείωσε σε 36-35 (27:16) και μετά, με ένα σερί 7-0 η ομάδα από τον Άγιο Δημήτριο πέρασε μπροστά με 42-39 (32:49).

www.allstarbasket.grΤο  θρίλερ και κρίθηκε από το εύστοχο σουτ της Γεωργακοπούλου 5’’ πριν τη λήξη με το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 47-48.

Δεκάλεπτα: 15-12, 35-24, 39-35, 47-48

Διαιτητές: Ρήγας, Σκάλτσης

Απόλλων Πτολεμαΐδας (Παπαδημητρίου): Χωλοπούλου 21(1), Διπλάρη 7(1), Αμανατίδου 6, Σαρβάνη 7, Ζησοπούλου 2, Βλαδίκα 4.

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Παναγιωτοπούλου, Μπλιθικιώτη 11, Θεοφανίδη, Ραφτοπούλου 9(1), Πετροπούλου 2, Τσάμη 10, Τσιρογιώργη, Πάχνη, Παπακώστα, Γεωργακοπούλου 14, Ζαφείρη 2.

Για την στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Οι δηλώσεις που έκαναν προπονητές και αθλήτριες των δύο ομάδων έπειτα από τον αγώνα για το επίσημο site της ΕΟΚ:

Παπαδημητρίου Ελένη (προπονήτρια Απόλλων Πτολεμαΐδας):

“Συγχαρητήρια στην ομάδα του Κρόνου. Προσπαθήσαμε να εκμεταλλευτούμε τις ατυχίες τους αλλά δεν τα καταφέραμε. Είχαμε και εμείς έναν τραυματισμό ο οποίος μας στοίχισε. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το χειρότερό μας, βάλαμε μόνο 4 πόντους.

Πολύ δυνατό παιχνίδι. Δυστυχώς μέρα με τη μέρα έρχεται η κούραση, το ρόστερ μου δεν είναι μεγάλο. Επίσης είμαστε μια πολύ κοντή ομάδα. Παλέψαμε αρκετά, δεν είχαμε καθαρό μυαλό στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά γιατί παλέψαμε στην άμυνα όμως στην επίθεση ήταν το πρόβλημα. Και πάλι συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γιατί παρ’ όλες τις ατυχίες τους, παρά τη χθεσινή ήττα ανταποκρίθηκαν και πήραν τη νίκη”

.

Σαρβάνη Ανδριάνα (αθλήτρια Απόλλων Πτολεμαΐδας):

“Κάναμε κάποια σημαντικά λάθη. Αν κερδίζαμε το σημερινό παιχνίδι πιστεύω θα παίρναμε μια ώθηση για τα επόμενα, με καλύτερη ψυχολογία. Πιστεύω στα επόμενα ματς θα είμαστε καλύτερες, θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο δυνατό”.

Πύρρου Βασιλεία (προπονήτρια Κρόνου Αγίου Δημητρίου):

“Η ομάδα έχει ψυχή, έχει πείρα στα Πανελλήνια, έχει πάρει τρία σερί, οπότε δηλώνει παρών. Δείξανε τα παιδιά πόσο το θέλουνε.

Το πιο σημαντικό σε αυτή την ομάδα είναι ότι είμαστε πραγματικά σαν οικογένεια, οπότε σε αυτό το τελευταίο ντράιβ ήμασταν όλοι μαζί, δεν γινόταν να το χάσει. Πολύ καλή ομάδα η αντίπαλος, σεβασμός, πολύ καλή παρουσία, καλή συνέχεια”.

Ευγενία Θεοφανίδη (αθλήτρια Κρόνου Αγίου Δημητρίου):

“Ευτυχώς καταφέραμε να αλλάξουμε την εικόνα που δώσαμε στην πρώτη μέρα. Όλες μαζί καταφέραμε να έχουμε συγκέντρωση στην άμυνα και να βάλουμε ωραία καλάθια και μέσα από ωραίες φάσεις να γυρίσουμε το παιχνίδι. Αύριο έχουμε έναν επίσης σημαντικό αγώνα, πρέπει να δώσουμε και πάλι το 110%, θα καταθέσουμε την ψυχή μας στο γήπεδο”.