Τρίτη μέρα στο 30ό Πανελλήνιο Κορασίδων με τον Παναθηναϊκό να παίρνει το ντέρμπι κόντρα στον ΠΑΟΚ. Νίκη στο… νήμα για τον Σύλλα Αιδηψού επί της Καβάλας, άνετη επικράτηση για τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου απέναντι στα Χανιά.

Μετά από ένα συγκλονιστικό στην εξέλιξή του παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός επικράτησε του ΠΑΟΚ στη δεύτερη παράταση με 67-64, στο πρώτο παιχνίδι της τρίτης μέρας της Τελικής Φάσης του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Λουτρά Αιδηψού.

Αμφίρροπος, από το ξεκίνημά του, ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς πλευρά. Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 4-5 (5′). Στη συνέχεια, είχαμε ισοπαλία με 8-8 (8′), ενώ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα 19-14 με τη λήξη της περιόδου.

Η ομάδα της Αθήνας εξακολούθησε να έχει προηγείται στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο με 27-18 (16′), ενώ ανέβασε σε διψήφιο νούμερο τη διαφορά με 30-20 (18′).

Ο ΠΑΟΚ έκανε την αντεπίθεσή του στο τρίτο δεκάλεπτο και με ένα σερί 6-0 μείωσε σε 32-28 (25′). Στη συνέχεια η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 34-34 (28′) και στη λήξη της περιόδου προηγήθηκε με 35-36.

Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ με ένα σερί 6-0 έκανε το 35-42 (33′). Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε δυναμικά μειώνοντας σε 47-48 (28′), ενώ με το τρίποντο της Κούκη προηγήθηκε με 50-48 (29′). Τα τελευταία δευτερόλεπτα εξελίχθηκαν σε θρίλερ με την Πρίφτη να ευστοχεί σε ελεύθερες βολές και να στέλνει το παιχνίδι στην παράταση 52-52.

Η νευρικότητα που επικράτησε στην παράταση οδήγησε τις δύο ομάδες σε νέα παράταση καθώς σκόραραν από 3 πόντους (55-55). Στη δεύτερη παράταση ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικά τις λύσεις που ήθελε και έτσι προηγήθηκε με 64-58 (48′). Ο ΠΑΟΚ με δίποντο της Γενναίου ισοφάρισε σε 64-64, 41 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, όμως το τρίποντο της Ζαρρή έδωσε τη νίκη στον Παναθηναϊκό με 67-64.

Δεκάλεπτα: 19-14, 32-22, 35-36, 52-52, 55-55 (1η παρ.), 67-64 (2η παρ.).

Διαιτητές: Κοτσίμπος, Τσιμπούρης

Παναθηναϊκός (Καντζιλιέρης): Ζαρρή 9 (3), Πρίφτη 21, Μπιλθικιώτη 8, Ζανίκα, Μαυράκη 10 (2), Κεφαλά 4, Κούκη 3 (1), Δαυλάκου 12.

ΠΑΟΚ (Παπαδόπουλος): Μπουτσούκη 12 (3), Πολυμένη 24 (2), Άλλεν, Στεργάκη 2, Τζέλου 12, Χατζηδάκη, Καζαμία 2, Γενναίου 6, Κουματσιώτη 6.

Τη δεύτερη νίκη του κατέκτησε ο Σύλλας Αιδηψού στην Τελική Φάση, καθώς επικράτησε με σκορ 51-55 της Καβάλας.

Η Καβάλα ξεκίνησε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 9-3 (5′), όμως ο Σύλλας βρίσκοντας τον καλό του εαυτό μείωσε σε 15-14.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Αιδηψού προηγήθηκε για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 16-17 (13′), όμως η Καβάλα πέρασε και πάλι μπροστά στο σκορ με 24-22 (16′). Ο Σύλλας Αιδηψού με ένα σερί 7-0 πήρε και πάλι προβάδισμα με 24-29.

Η Καβάλα ξεκίνησε την τρίτη περίοδο με τρία εύστοχα τρίποντα διαμορφώνοντας το 36-33 (22′). Ο Σύλλας προηγήθηκε με 44-46 (35′) στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος του αγώνα κατακτώντας με σκορ 51-55 τη δεύτερη νίκη του στο τουρνουά.

Δεκάλεπτα: 15-14, 27-29, 38-37, 51-55.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Ασλανίδης

ΕΚ Καβάλας (Παγκαλίδης): Λυκάκη 3(1), Τσινεκίδου 6 (2), Τουρέτζογλου 9 (1), Παππά-Τζανέτου 3 (1), Τζίτζιρα, Σπανίδου 10 (3), Μελελούδη, Κελεμένη 16 (1), Αργυρού 4, Κάπα.

Σύλλας Αιδηψού (Κουβάρας): Σουλιάδη, Παπακοσμά 2, Φώτου, Λούμη, Μαχαίρα 8, Νίτσογλου 13, Τσαβόνι 23 (1), Πατσούρα 6, Κυργιώργη Β., Υδραίου 3, Μαργωμένου.

Την τρίτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδι πέτυχε ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου, καθώς επικράτησε με 62-35 του ΟΑ Χανίων.

Ο Κρόνος ξεκίνησε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε στα μέσα του δεκαλέπτου με 16-2 (5′). Τα Χανιά δεν βρήκαν λύσεις αμυντικά με αποτέλεσμα ο Κρόνος να ξεφύγει περαιτέρω στο σκορ με 34-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Τα Χανιά κατάφεραν και ισορρόπησαν το παιχνίδι στο τρίτο δεκάλεπτο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να μην μεγαλώσει κι άλλο η διαφορά στο σκορ (55-27), κάτι που κατάφεραν και στην τέταρτη περίοδο μέχρι το τελικό 62-35.

Δεκάλεπτα: 24-6, 40-14, 55-27, 62-35.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Καραμπιτσάκος

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Σταμούλης): Μπέκιου, Μποσγανά 23 (1), Ανδρικοπούλου 2, Μπάκου 7 (1), Σιγούρου, Τσαγκαροπούλου 7 (1), Καραγκούνη 7 (1), Ρετσινά, Γρηγοροπούλου 8, Καρκακέλα, Χαλκιά 2, Ζιάκα 6.

ΟΑ Χανίων (Δημητρουλάκη): Τσώνη 6, Παπαδάκη, Λυβιάκη 2, Χαιρετάκη, Λουπασάκη, Γιακουμάκη 2, Καραμούστου 2, Ακρίβου, Παπαδάκη 7, Δασκουλίδου 15 (1), Κίντριλη 1, Πέσκου.

Μετά και την τρίτη ημέρα της Τελικής Φάσης του 30ού Πρωταθλήματος Κορασίδων, το πανόραμα των αγώνων διαμορφώθηκε ως εξής: