Ίκαροι Σερρών-Προμηθέας Παίδες

Στον τρίτο αγώνα της δεύτερης μέρας της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που συνεχίζεται στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Αθήνα,  ο Προμηθέας Πάτρας επικράτησε των Ικάρων Σερρών με 74-54.

Οι Ικαροι παρουσιάστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκαν με 12-11, 2:29 πριν το τέλος του δεκαλέπτου με γκολ-φάουλ του Χατζόπουλου.

Ο Προμηθέας πέρασε με 23-18, στο 12ο λεπτό ύστερα από καλάθι του Καλλιακούδα και με 28-22 λίγο αργότερα, όμως οι Σερραίοι συνέχιζαν να είναι κοντά στο σκορ. Όλα αυτά μέχρι λίγο πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου, όταν η ομάδα της Πάτρας πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά με διαφορά 11 πόντων (38-27).

Οι Αχαιοί αποφάσισαν να «καθαρίσουν» το παιχνίδι στις αρχές της τρίτης περιόδου, όταν μέσα σε τέσσερα λεπτά προηγήθηκαν με 51-31. Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού με τον Προμηθέα να παραμένει αήττητος για δεύτερη μέρα.

Δεκάλεπτα: 16-17, 29-40, 38-58, 54-74

Διαιτητές: Αναστασίου-Καραβίτης-Τηγάνης

Ικαροι Σερρών (Μπίλιος): Αστερίου, Μπανάβας 4, Τσιώλης, Ανδρικάκης 9, Θεοφανίδης, Κακλίδης 1, Χατζόπουλος 10, Καραπεπέρας, Ντωνές 6, Μιντσώκης, Καπετάκης 24(1), Φραγκούλης.

Προμηθέας Πάτρας (Μελιγδής): Νικολόπουλος, Χωματάς, Καλλιακούδας 17(2), Χρυσανθόπουλος 8, Σοϊλεμετζίδης 8, Μαργαλιάς 11, Γρύλλης 9(1), Βασιλείου 9, Αποστόλου 5, Αναγνωστόπουλος, Στέβοβιτς 2, Καναβός 5.

Για τη στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Δηλώσεις

Νίκος Βασιλείου (προπονητής Προμηθέα Πάτρας): «Είμαστε χαρούμενοι που νικήσαμε σήμερα. Συνεχίζουμε με χαμηλά το κεφάλι. Δεν έχει τελειώσει ακόμη τίποτα. Βλέπουμε κάθε ματς χωριστά».

Νίκος Σοϊλεμετζίδης (παίκτης Προμηθέα Πάτρας): «Είμαστε ευχαριστημένοι από τη νίκη. Συνεχίζουμε δυναμικά για το στόχο μας που είναι να γινόμαστε καλύτεροι».

Χρήστος Χατζόπουλος (παίκτης Ικάρων Σερρών): «Παίξαμε με μια πολύ δυνατή ομάδα, από τις πιο δυνατές σε αυτή την ηλικία. Μέχρι το ημίχρονο ήμασταν κοντά στο σκορ. Στην επανάληψη είχαμε προβλήματα με τα ριμπάουντ και τα τελειώματα κοντά στο καλάθι».

Κωνσταντίνος Ανδρικάκης (παίκτης Ικάρων Σερρών): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι. Οι αντίπαλοι μας είχαν πολύ ψηλά κορμιά. Προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε, αλλά μπορούσαμε και καλύτερα».