Πανελλήνιο Παίδων Ολυμπιακός – Ηράκλειο 50-40

Στον πρώτο αγώνα της δεύτερης μέρας της τελικής φάσης του 48ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Παίδων που συνεχίζεται στο κλειστό γυμναστήριο του Πανελληνίου στην Αθήνα, ο Ολυμπιακός επικράτησε με 50-40 του Ηρακλείου.

Το Ηράκλειο ήταν αυτό που ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (10-5) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα. Το προβάδισμα για τους Κρητικούς συνεχίστηκε μέχρι το 15ο λεπτό, όταν ο Αμπόση με δύο βολές ισοφάρισε για τους «ερυθρόλευκους». Το Ηράκλειο με σερί 7-0 ξαναπήρε.. κεφάλι με 28-21, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 28-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε ρεσιτάλ αστοχίας με επιμέρους σκορ 2-2 στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (33-30) με γκολ φάουλ του Αμπόση στο 26ο λεπτό και ανέβασε την υπέρ του διαφορά στις αρχές της τελευταίας περιόδου με σερί 5-0 κάνοντας το σκορ 42-34. Από εκείνο το σημείο και μετά κράτησε την πρωτοπορία και πήρε τελικά τη σημαντική γι αυτόν πρώτη νίκη.

Δεκάλεπτα: 14-16, 26-28, 37-34, 50-40

Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Αγραφιώτης Γ.-Ρίζος

Ολυμπιακός (Μπάρλος): Νικολαϊδης 7, Δημητρακόπουλος, Γιαννακός, Λαμπρόπουλος 8(1), Αλέξης 5(1), Στηθόπουλος 7(1), Καραϊσκος 4, Πασαγιάννης, Αμπόση 17(2), Βαρβάρας 2.

Ηράκλειο (Μακράκης): Κατσούρρι 2, Μηλαθιανάκης 2, Κανατάκης 4, Γενιτσαρίδης 7, Σαραντουλάκης 7(1), Κοκκινάκης, Μακράκης 8(1), Σπινθουράκης, Λαμπράκης 10.

Για τη στατιστική του αγώνα πατήστε εδώ

Φωτογραφίες του αγώνα μπορείτε να δείτε εδώ

Όλοι οι αγώνες μεταδίδονται διαδικτυακά από το κανάλι YouTube του Telesport.gr εδώ

Δηλώσεις

Νίκος Μπάρλος (προπονητής Ολυμπιακού): «Δεν ήμασταν αυτοί που θα θέλαμε, κάναμε πολλά λάθη, όμως σημασία έχει ότι καταφέραμε τελικά και κερδίσαμε. Αυτό που έχει ακόμη μεγαλύτερη σημασία είναι να βελτιωθούμε ενόψει των δύσκολων αγώνων που έρχονται».

Γιώργος Μακράκης (προπονητής Ηρακλείου): «Ημασταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί, παλέψαμε και ματώσαμε απέναντι σε ένα μεγάλο αντίπαλο. Φάνηκε ότι έχουμε έλλειψη παιχνιδιών, αλλά πιστεύω ότι δώσαμε τον καλύτερό μας εαυτό στο παιχνίδι».

• Παναγιώτης Λαμπράκης (παίκτης Ηρακλείου): «Παλέψαμε το παιχνίδι από την αρχή και προσπαθήσαμε όσο μπορούσαμε για τη νίκη. Στο τέλος δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε, χαλαρώσαμε και έτσι οι αντίπαλοί μας κατάφεραν να μας περάσουν στο σκορ και να επικρατήσουν».