Ο Κιθ Λάνγκφορντ χάρισε τη νίκη στην ΑΕΚ με καλάθι στη λήξη της παράτασης, που έγραψε το 87-85 επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία!

Τι κι αν είχε 2/12 σουτ μέχρι την τελευταία επίθεση;

Ο πολύπειρος Αμερικανός σκόρερ εκτέλεσε στη λήξη την τελευταία επίθεση της ΑΕΚ με σουτ από τα 5,5 μέτρα και η ομάδα του έφυγε νικήτρια από ένα δραματικό παιχνίδι το Σάββατο (13/03) στην 17η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Λάνγκφορντ ΕΔΩ

Ο Ντάριλ Μέικον, είχε στείλει με τρίποντο τον αγώνα στην παράταση (74-74) απαντώντας στο απίθανο κρεσέντο του Τζος Κάρτερ (27π.) που πέτυχε 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, 18 δε, στην τελευταία περίοδο!

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο σχεδόν για 36 λεπτά, διατηρούσε προβάδισμα που έφτασε στο τέλος έως τους 9 πόντους, 60-69 με έξι συνεχόμενους πόντους του Ντάριλ Μέικον!

Όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, στα τέσσερα τελευταία λεπτά έκανε 11-0 και από το 63-71 προσπέρασε 74-71 με τον Ζερμέιν Λοβ να πετυχαίνει δύο διαδοχικά λέι απ, ενώ πριν, δεν είχε πετύχει ούτε καλάθι!

Ο Μέικον με τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση!

Εκεί, ο Δημήτρης Κακαλαμανάκης πέτυχε τους 8 πρώτους πόντους του ΠΑΟΚ για το 82-82 με 1:06 για τη λήξη!

Η ΑΕΚ έπαιζε με σέντερ… τον Χρυσικόπουλο, αφού στο πρώτο ημίχρονο έχασε με διάστρεμα τον Σλότερ και στο τέλος της κανονικής διάρκειας έφυγε με αίματα στη μύτη ο Κίνγκσλεϊ Μόουζες!

Πάνω που έδειχνε να χάνει τον έλεγχο λόγω της αδυναμίας της στη ρακέτα ανέλαβε ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Αν και πολύ άστοχος, πέτυχε δύο βολές για το 82-85 στα 56” κι όταν ο Λοβ ισοφάρισε 85-85 στα 17 δεύτερα, ο Λάνγκφορντ πήρε την τελευταία επίθεση και χάρισε στην ΑΕΚ τη 12η φετινή της νίκη (12-4), αφήνοντας τον ΠΑΟΚ στο 8-8!

Ο Τζος Κάρτερ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους από 6/9 τρίποντα, ο Μάλκολμ Γκρίφιν πέτυχε 17 πόντους για τον ΠΑΟΚ και ο Κακλαμανάκης 15.

Για την ΑΕΚ, ο Μέικον πέτυχε 18 πόντους κι από 16 ο Λάνγκφορντ με τον καθοριστικό επίσης, Λίνο Χρυσικόπουλο.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.) 85-87 (παρ.)

Τα highlights του θρίλερ ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 85-87 (video)