Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 81-76 στην Πυλαία τον Απόλλωνας Πάτρας και τον προσπέρασε στη βαθμολογία, καλύπτοντας και τη διαφορά της ήττας του στον Α’ γύρο (91-95).

Με κορυφαίο τον Βασίλη Τολιόπουλο (15π.) που έβαλε μεγάλα σουτ, κι ειδικά στο τέλος, όταν οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2, ο ΠΑΟΚ έφτασε το ρεκόρ του στο 8-11, αφήνοντας τον Απόλλωνα στο 7-13.

Ο Φιλ Γκριν είχε 12 πόντους-5 ασίστ για τους νικητές, 11 ο Ρίβερς και 10 ο άτυχος Καμπερίδης:

Ο Γιώργος Καμπερίδης ήταν η ευχάριστη έκπληξη του ΠΑΟΚ στην εκκίνηση του αγώνα, έχοντας σε 5 λεπτά, 10 πόντους με 3/3 τρίποντα και 1/1 βολή!

Όμως στάθηκε άτυχος γιατί στη διεκδίκηση ενός ριμπάουντ, υπέστη διάστρεμμα κι αποχώρησε.

Ο ΜακΛιν κράτησε τον Απόλλωνα στο σκορ, o Διαμαντάκος βοήθησε να μειωθεί το 23-15 σε 23-22 στο δεκάλεπτο και με τη συνδρομή του Ντέιβις, η ομάδα του Νίκου Βετούλα πήρε και προβάδισμα στο β’ δεκάλεπτο, 33-35, με σχεδόν 2,5 λεπτά για την ανάπαυλα!

Ο Γκριν με τις βολές του Μάντζαρη, που έχει τα γενέθλιά του σήμερα, οδήγησαν τον ΠΑΟΚ σε 9-0 σερί.

Για να τελειώσει το ημίχρονο 45-38 με τρίποντο του Τολιόπουλου μολονότι ο ΠΑΟΚ είχε μόλις 4 δέκατα στη διάθεσή του, από επαναφορά!

Δείτε το:

Με την καλή του άμυνα, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά και σιγά-σιγά προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για κάτι περισσότερο.

Ο Απόλλωνας Πάτρας είχε 0/7 τρίποντα στη Γ’ περίοδο, όπου έχασε επίσης πολλές βολές με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει περισσότερο.

Στην αρχή της Δ’ περιόδου, ο ΠΑΟΚ έφυγε και με 10 πόντους, 66-56, τη διατήρησε έως το 35′ (74-65), αλλά οι Πατρινοί, επέστρεψαν! Με ΜακΛιν και Μήτρου Λονγκ, μείωσαν στο καλάθι, 74-72 στο 36′, πριν ο Τολιόπουλος δώσει πάλι την ανάσα από τα 6,75μ.!

Πλέον δεν υπήρχε επιστροφή για τον Απόλλωνα, με την ομάδα του Λυκογιάννη να σφραγίζει τη νίκη, πριν από το ντέρμπι με τον Άρη!

Ο ΜακΛιν και ο Σίμονς τελείωσαν με 15 πόντους για τους φιλοξενούμενους, 14 είχε ο Τσαλμπούρης, 10 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα ο μέχρι πέρυσι παίκτης του ΠΑΟΚ, Ελάιζα Μήτρου Λονγκ.

Tα δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 64-56, 81-76