Ο Γιώργος Τσαλμπούρης ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του ΠΑΟΚ επί του Άρη με 75-64 στην Πυλαία, την Κυριακή, για την 7η αγωνιστική Stoiximan Basket League.

Ο Έλληνας σέντερ πέτυχε 15 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και τους επτά τελευταίους του ΠΑΟΚ στο τελευταίο πεντάλεπτο, όταν ο Άρης γύρισε από το -19 σε μονοψήφια διαφορά!

Στο ντεμπούτο του Άρη Λυκογιάννη στον πάγκο του, ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερη εικόνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και ένιωσε την ανάσα του Άρη στο τέλος, με τη συνήθη, πιο μαχητική κι αποδοτική του πεντάδα, αλλά δεν της έφτανε ο χρόνος.

Ήταν η δεύτερη φετινή νίκη του ΠΑΟΚ, ενώ ο Άρης έχει ρεκόρ 2-3.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Άρης άρχισε τον αγώνα με 5/5 σουτ και τον οδήγησε σε ψηλό σκορ, αφού ο ΠΑΟΚ ακολούθησε. Η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη έφτασε στο +7, 24-17, αλλά το τρίτο φάουλ του Μάριο Τσάλμερς κι οι αλλαγές του Λυκογιάννη, άλλαξαν εντυπωσιακά την εικόνα.

Ο Γιώργος Τσαλμπούρης έκανε ένα απίθανο δεκάλεπτο με 15 πόντους, από 6/7 σουτ, τα 3/4 τρίποντα, ο Άρης έχασε τη συγκέντρωση και την παραγωγικότητά του κι ο ΠΑΟΚ έκλεισε πρώτα ,με 10-0 την πρώτη περίοδο (27-24), αλλά είχε και συνέχεια:

Έκανε επιμέρους σκορ 26-4 σε διάστημα οκτώ λεπτών για να προηγηθεί με 43-28 με 4:07 για το ημίχρονο.

Μήτρου Λονγκ, Κακλαμανάκης και Παπαντωνίου έβαλαν το λιθαράκι τους στο ξέσπασμα του ΠΑΟΚ.

Με προσωπικές ενέργειες του Μάριο Λιτλ και βελτιώνοντας την περιφερειακή του άμυνα, αφού ο ΠΑΟΚ είχε φτάσει στα 7/12 τρίποντα, ο Άρης σταμάτησε την απότομη πτώση του και μείωσε στο 47-35 του ημιχρόνου.

Οι άμυνες πλέον είχαν πάρει τον πρώτο λόγο, έπειτα από το χορταστικό πρώτο, 15άλεπτο.

Πίεση στην μπάλα, ελάχιστα ελεύθερα σουτ με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο αποτελεσματικός, παρά την εμμονή του να πάει σε πιο πολλά βιαστικά τρίποντα από την αυτοπεποίθηση που έχτισε στο πρώτο μέρος.

Για αυτό ακολούθησαν 2/15 μετά τα πρώτα 7/12, ωστόσο όχι μόνο δεν έχασε τη διαφορά, αλλά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της, το +18, με το καλάθι του Έλστον Τέρνερ για το 57-39.

Στην τελευταία περίοδο, η “κοκορομαχία”, Σταμάτη, Κουζέλογου, Μήτρου Λονγκ, επέφερε ολιγόλεπτη διακοπή.

Ο ρυθμός “πάγωσε” κι ο Άρης μείωσε από το 67-48 που είχε φτάσει ο ΠΑΟΚ, στο 68-57 με τους Κουζέλογλου-Λιτλ.

Με το γνωστό σχήμα, που είδαμε και σε άλλους αγώνες φέτος, Φλιώνη, ΝτεΚόζι, Λιτλ, Σλαφτσάκη και Κουζέλογλου, ο Άρης έγινε πιο δυνατός, μαχητικός και αποτελεσματικός.

Ο Τσαλμπούρης έδωσε μια ανάσα με το 4ο τρίποντο στο παιχνίδι του για το 71-57, όμως ο Άρης μείωσε σε μονοψήφια διαφορά με 3:42 για το τέλος, 71-62 πάλι με τον Κουζέλογλου.

Στα 90 δεύτερα μάλιστα, ο Άρης έχασε τρίποντο, με τον Φλιώνη και την ευκαιρία για να κάνει πάλι ντέρμπι το ματς και στα 74 για τη λήξη ο Τσαλμπούρης με νέο μακρινό σουτ τελείωσε τον αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-35, 62-46, 75-64