Στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας πέρασε ο ΠΑΟΚ το βράδυ του Σαββάτου (3/11) με μια σπουδαία νίκη με 82-80 επί της ΑΕΚ σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο PAOK Sports Arena!

Χωρίς τον προπονητή του, Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε αποβληθεί 3:36 πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος, ο ΠΑΟΚ έβγαλε τσαμπουκά κι έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα.

Ο Βαγέλης Μαργαρίτης που είχε πάρει ένα “χρυσό” ριμπάουντ μεσοβδόμαδα, στον αγώνα με την Ναντέρ στο Basketball Champions League κι έδωσε τη νίκη στην ομάδα του σε νεκρό χρόνο, “χτύπησε” και στα τελευταία δεύτερα του δραματικού προημιτελικού με την κάτοχο του τροπαίου ΑΕΚ!

Με το σκορ στο 80-79 ο Γκος αστόχησε σε τρίποντο, όμως ο αρχηγός του ΠΑΟΚ πήρε το σημαντικότερο ριμπάουντ της βραδιάς στερώντας από την ΑΕΚ την τελευταία επίθεση για να διεκδικήσει τη νίκη! Ο Αθηναίου κέρδισε το φάουλ, έβαλε τις βολές για το 82-79 στα 6 δεύτερα και αμέσως ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ για να μην έχει ευκαιρία η ΑΕΚ για τρίποντο.

Ο Μέις που πέτυχε τους 9 τελευταίους πόντους της ΑΕΚ έχασε τη δεύτερη βολή, το ριμπάουντ έγινε… τζάμπολ με το βελάκι να δείχνει ΑΕΚ που είχε 3 δεύτερα για το τελευταίο σουτ.

Το επιχείρησε ο Ράταν Μέις αλλά δεν βρήκε στόχο κι ο ΠΑΟΚ πανηγύρισε τη νίκη πρόκριση στην τετράδα του Κυπέλλου, όπου είχε να βρεθεί από το 2016, όταν έπεσε θύμα έκπληξης από τον Φάρο Κερατσινίου κι ηττήθηκε 69-65.

Τελευταία δε, φορά που έπαιξε σε τελικό Κυπέλλου ήταν τον… 20ό αιώνα, όταν το 1999 νίκησε στον τελικό του ΣΕΦ την ΑΕΚ με 71-54, με MVP τον Γουόλτερ Μπέρι!

Οι δύο ομάδες πήγαιναν “χέρι-χέρι” στο πρώτο ημίχρονο σε ένα πολύ κλειστό ματς. Για τον ΠΑΟΚ τη διαφορά την έκαναν τα τρίποντα αφού με δύο συνεχόμενα προηγήθηκε 25-24 στο δεκάλεπτο, από 19-24, ενώ ο Τζαμάλ Τζόουνς είχε 4/4 στο πρώτο μέρος (13π.) κάνοντας μεγάλη ζημιά στην ΑΕΚ.

Ο Μέις με τον Λαρεντζάκη καθοδηγούσαν την ΑΕΚ που είχε πρόβλημα στο καλάθι, αφού μόνο ο Τσαλμπούρης πρόσφερε λύσεις στη ρακέτα, ενω υπήρχε αδυναμία στο μαρκάρισμα του Μορέιρα.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι γύρισε το εις βάρος της 31-24 στις αρχές της β’ περιόδου, σε 33-35 και τελικά πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο προηγούμενη 45-44.

Ο ΠΑΟΚ προκρίθηκε γιατί είχε 22/22 βολές, εκμεταλλεύτηκε την ένταση από την αποβολή του Παπαθεοδώρου και το εις βάρος του 49-53 έγινε 67-56, με 18-3 επιμέρους σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου. Με τον Μέις και τον Λαρεντζάκη η ΑΕΚ πέρασε ξανά μπροστά με 78-79 1:08 για το τέλος πριν γράψει ο Γκος με 2 βολές το 80-79 κι ακολουθήσει το θρίλερ που το “υπέγραψε” ο Μαργαρίτης με το ριμπάουντ κι ο εξαιρετικός στο Β’ μέρος Αθηναίου.

Η ΑΕΚ “πλήρωσε” το κακό μακρινό της σουτ στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ ασφαλώς και της στοίχισαν οι απουσίες των Σάκοτα, Ξανθόπουλου Καββαδά που λόγω τραυματισμού δεν μπορούσαν να αγωνιστούν!

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 44-45, 67-58, 82-80

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 18 (5/6 τριπ.), Μορέιρα 13, Χρυσικόπουλος 3 (1), Σχίζας, Κόνιαρης, Αθηναίου 10 (1), Τέπιτς 9 (1), Μαργαρίτης 8, Ζάρας 1, Χάτσερ 2, Γκάρετ 4, Γκος 14 (2).

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Σάκοτα, Τσαλμπούρης 8, Ματσιούλις 7 (1), Ράταν-Μέις 21 (2), Λαρεντζάκης 14 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 2, Σαντ Ρος 6 (1), Ρόμπερσον 5, Γιαννόπουλος 4, Χάντερ 6.

Παπαθεοδώρου: Ξεπερνάει το ταβάνι ο… ακέφαλος-δικέφαλος!