Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε κόντρα στον αξιόμαχο Ιωνικό Νίκαιας, όμως με τον Τζέιλεν Χαντς να βγάζει… φωτιές κατάφερε να πετύχει το τρίτο σερί θετικό αποτέλεσμα για την 4η αγωνιστική Basket League με 82-78.

Ο ΠΑΟΚ είδε τον Ιωνικό να επιστρέφει από το -15 σε απόσταση ενός καλαθιού λίγα λεπτά πριν το φινάλε, ωστόσο φάνηκε πιο ψύχραιμος και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Τζέιλεν Χαντς κατάφερε να διατηρήσει το αήττητο στην έδρα του και συνάμα να πετύχει την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 82-78.

Ο Αμερικανός άσος των “ασπρόμαυρων” ήταν εντυπωσιακός με 25 πόντους και 5 ριμπάουντ. 12 είχε ο Σαλούστρος και 11 ο Μαργαρίτης.

Από τους ηττημένους, ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εκείνος που κράτησε ζωντανούς τους Νικαιώτες με 30 πόντους και 12 ριμπαόυντ(!). Στους 18π. σταμάτησε ο Χόκινς.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα στο PAOK Sports Arena με τις δυο ομάδες να ισοβαθμούν στο 7-7 μετά από 5΄στο πρώτο δεκάλεπτο. Με τον Χαντς να… ζεσταίνει από νωρίς τις μηχανές του οι γηπεδούχοι βρέθηκαν στο +4 με 16-12 στο 10ο λεπτό.

Παρόμοια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με τον Ιωνικό να προσπερνάει στην εκκίνηση με πρωταγωνιστή τον Μαυροκεφαλίδη αλλά στη συνέχεια να βλέπει ξανά τον ΠΑΟΚ να απομακρύνεται χάρη στην ευστοχία του πίσω από τα 6,75 για το 39-32 στο ημίχρονο.

Επιστρέφοντας στο παρκέ με έμφαση στην άμυνα οι Θεσσαλονικείς περιόρισαν τους Νικαιώτες με τον “καυτό” Τζέιλεν Χαντς να εκτοξεύει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +15 (58-43).  Εκ νέου ο αρχηγός των φιλοξενούμενων προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο ο Σλαφτσάκης έκλεισε το δεκάλεπτο στο 63-47.

Με τα μεγάλα σουτ του Σίμονς και τη βοήθεια του Μαυροκεφαλίδη, οι Νικαιώτες κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στην έναρξη της τελευταίας περιόδου στην “Πυλαία” (65-62) με 5′ στο ρολόι να απομένουν για το φινάλε!

Ο Χαντς βγήκε ξανά μπροστά για τον ΠΑΟΚ, ωστόσο τρια σερί τρίποντα του Ιωνικού ήταν αρκετά για να πάρει ξανά ο αγώνας…φωτιά (76-73 στο 39′)! Οι γηπεδούχοι πήγαν στη γραμμή των βολών και με 4/4 “σφράγισαν” τη 3η νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 39-32, 63-47, 82-78.