Ο ΠΑΟΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα αλλά τελικά επικράτησε (89-82) του Κολοσσού στην PAOK Sports Arena για την 16η αγωνιστική της Basket League!

Ο “δικέφαλος” που είχε προηγηθεί με 25 πόντους στο πρώτο μέρος στο τέλος της αναμέτρησης βρέθηκε σε… απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο του, αλλά είχε την ψυχραιμία να φτάσει στη νίκη, ενώ κάλυψε και το -4 του πρώτου αγώνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον “δικέφαλο” ήταν ο ο Γιανίκ Φράνκε με 21 πόντους, ο Πόλει είχε 15 και ο Χαντς 14 πόντους.

Από τον Κολοσσό ο Κόφεϊ είχε 20 πόντους και ο Τζέιμς 16, αλλά το πρώτο κακό ημίχρονο ήταν εκείνο που στοίχισε στους Ροδίτες.

Ο Κολοσσός αιφνιδίασε αρχικά τον ΠΑΟΚ και είχε τον έλεγχο (3-9), όμως τα τρίποντα και ο εξαιρετικός Τάιλερ Πόλει επέτρεψαν στον «δικέφαλο» να πατήσει… γκάζι και να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά (29-16 στο 10’) στο τέλος του πρώτου 10λεπτου με τον ΠΑΟΚ να έχει 6/11 τρίποντα (54%)!

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με δυο τρίποντα του Τάιλερ Πόλει που «εκτόξευσαν» τη διαφορά στο +16 (32-16 στο 11’) με 8/13 τρίποντα (61%) για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που έδινε μοναδική παράσταση στο παρκέ. Μάλιστα, το κρεσέντο του «δικεφάλου» από τα 6.75 συνεχίστηκε και η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο (42-19 στο 14’) με τους γηπεδούχους να έχουν 60% στα τρίποντα με το εντυπωσιακό 9/15! Μάλιστα έφτασε και στο +25 (44-19 στο 14.30’’) δείχνοντας  διάθεση να «καθαρίσουν» το ματς από το πρώτο 20λεπτο.

Η χαλάρωση σ’ αυτό το σημείο για τον ΠΑΟΚ ήταν ένα στοιχείο που αξιοποίησε ο Κολοσσός και με καλάθια από τους Κατσίβελη και Ντίξον μείωσε σε 44-30 (στο 17’) με ένα επιμέρους 11-0 ππου «έτρεξαν» οι Ροδίτες. Ο ΠΑΟΚ με καλάθια από τους Φράνκε και Χαντς μπόρεσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +19 (52-33 στο 20’).

Οι δυο ξένοι με τον Πόλει ήταν το σημείο αναφοράς του «δικεφάλου» που είχε τον έλεγχο στα ριμπάουντ (30 έναντι 21 του Κολοσσού). Την ίδια στιγμή ο Χάρης Γιαννόπουλος (11 πόντους) αποτελούσε την σταθερή απειλή για το καλάθι του ΠΑΟΚ, ενώ στα ρηχά κινήθηκε ο Ντίξον με 6 πόντους.

Το ίδιο σκηνικό διαμορφώθηκε και στην επανάληψη, καθώς ο ΠΑΟΚ συνέχισε να σκοράρει με τους συνήθεις υπόπτους Χαντς, Πόλει και Φράνκε διατηρώντας μια σημαντική διαφορά (67-52 στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η χαλάρωση και οι κακές επιλογές στην τελευταία περίοδο σε συνδυασμό με την κατακόρυφη άνοδο του Κόφει έφεραν τον Κολοσσό σε απόσταση… βολής (80-74 στο 37.30’’ και 85-80 στο 39’). Εκεί, ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος και μπόρεσε να βρει τις λύσεις και να φτάσει στη νίκη απέναντι στον Κολοσσό που… ξύπνησε αργά…

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 52-33, 67-52, 89-82.