Με το… αριστερό έκανε την πρώτη επίσημη εμφάνιση της σεζόν, την Τετάρτη, ο ΠΑΟΚ που ηττήθηκε με 66-70 από τη γαλλική Ντιζόν, στην πρεμιέρα του Basketball Champions League.

Με πολλές ατέλειες κι ελάχιστα καλά στοιχεία σε 40 λεπτά, αν και “μετράει” στον τελικό απολογισμό το “ντεμαράζ” στο τέλος, αφού δείχνει χαρακτήρα, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υστέρησε σημαντικά, δεν έβγαλε συνεργασίες, σε αντίθεση με την ομάδα του γνώριμού μας, Βόσνιου coach των Γάλλων, Νέναντ Μάρκοβιτς κι έφτασε στο τέλος να διεκδικεί κάτι καλό, χάρη στο πάθος και… ηρωισμούς παικτών, όπως ο Τζέιλεν Ράιλι, ο οποίος πέτυχε 22 από τους 25 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο.

Σε διάρκεια όμως, οι Γάλλοι ήταν εμφανώς ανώτεροι κι έφτασαν στη νίκη παρά την πίεση που δέχτηκαν στο τέλος, όταν ο ΠΑΟΚ γύρισε από το -14 (48-62) στο -2 (64-66) με 20” για το φινάλε.

Στη “ζαριά” των τελευταίων δευτερολέπτων, ο Χρόβατ πέτυχε δύο βολές για το 64-68, και στην τελευταία επίθεση, οι Γάλλοι έκλεψαν με τον Σάιμον που έφτασε στο 70-64 πριν ο Ράιλι κάνει στην εκπνοή το 66-70.

Ο ΠΑΟΚ έκανε κάκιστη εκκίνηση στον αγώνα, βρέθηκε στο -13 μετά από 7:56 αγώνα (5-18) έχοντας 1/6 σουτ και 4 λάθη, αλλά πρόλαβε στο δίλεπτο με δύο τρίποντα να μειώσει 13-19 στο δεκάλεπτο.

Ο Χαντς με την ευστοχία του από τα 6,75μ. (2/2) βοήθησε ώστε ο ΠΑΟΚ να μπει πιο καλά στη διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας 22-26, όμως με ηγέτη τον Τσέιζ Σάιμον (13π. στο ημίχρονο) η Ντιζόν πήγε στα αποδυτήρια με +9, 37-28.

Δείτε τις φωνές που έβαλε ο Άρης Λυκογιάννης στο τάιμ άουτ στην Α’ περίοδο.

Η μαχητικότητα του Ρένφρο και στις δύο πλευρές του γηπέδου μαζί με την “έκρηξη” του Τζέιλεν Ράιλι, κράτησαν “ζωντανό” τον ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο.

Ειδικά ο Αμερικανός γκαρντ, με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ είχε μόλις 3 στο πρώτο 20άλεπτο και μαζί με τα δύο τρίποντα του Καμπερίδη, η ελληνική ομάδα απάντησε στο up tempo και το μεγαλύτερο σκορ που είδαμε σε αυτό το διάστημα.

Το κακό για τον ΠΑΟΚ ήταν η απουσία inside παιχνιδιού, αφού δεν έβαλε ούτε ένα καλάθι στην τρίτη περίοδο μέσα από τη ρακέτα, σκόραρε μόνο με τρίποντα σε αυτό το δεκάλεπτο (6/12) και μολονότι κέρδισε τα ριμπάουντ, του έλειψε το σκορ στο ζωγραφιστό.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης προσπάθησε να δώσει πνοή σε αυτό το κομμάτι, στη Δ’ περίοδο, μόνο που ο ΠΑΟΚ έχασε και τα λιγοστά στοιχεία που τον κρατούσαν στο παιχνίδι μέχρι τότε.

Η καλή κυκλοφορία των Γάλλων και οι σωστές επιλογές, Χόλστον και Σάιμον, έστειλαν την ομάδα του Νέναντ Μάρκοβιτς στο +14, 62-48 με 6:24 για το τέλος.

Κι εκεί που όλα έμοιαζαν χαμένα, ο ΠΑΟΚ επιστράτευσε το πάθος και την ικανότητα ορισμένων του παικτών, κι επίθεση με την επίθεση, άμυνα με την άμυνα έχτισε κάτι καλό, μειώνοντας στο 56-64.

Ο Ράιλι πέτυχε 5 σερί πόντους με τρίποντο και μετά, λέι απ έπειτα από κλέψιμο για να φτάσει ο “δικέφαλός” στους 3, 61-64 ξεσηκώνοντας τους φίλους του!

Η “χαραμάδα” έμεινε ανοικτή μετά το 61-66 από τον Σάιμον, όταν ο Ράιλι πέτυχε νέο τρίποντο για το 64-66 στα 20”!

Στα 13” οι διαιτητές έδωσαν φάουλ για τον Χρόβατ, ενώ ο ΠΑΟΚ ζήτησε την κατοχή, θεωρώντας ότι ο Σλοβένος έβγαλε έξω την μπάλα υπό την πίεση της άμυνας.

Ευστόχησε στο ζευγάρι βολών για το 68-64 και στην επαναφορά, οι Γάλλοι έκλεψαν με τον Σάιμον (25π.) που πήγε άνετα σε λέι απ για το 70-64. Ο Ράιλι, απλά πρόλαβε το χρονόμετρο για να μειώσει στο τελικό 66-70.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70

ΠΑΟΚ mateco: Φράνκε 11 (1), Ντάρκο-Κέλι 2, Ράιλι 25 (6), Χαντς 8 (2), Μαργαρίτης 5, Πόλεϊ, Σλαφτσάκης, Χρηστίδης, Καμπερίδης 6 (2), Σαλούστρος, Ρένφρο 9.

JDA DIJON: ΜακΝτάφι  3, Μπρουτσιέλ 5 (1), Σάιμον 25 (4), Αλίνγκ 8, Χόλστον 7 (1), Χρόβατ 9, Λουμ 3, Μπρέμπλεϊ 4, Νίκολιτς 6 (1).