Με τρίποντο του Έρικ ΜακΚρι στην εκπνοή, το Περιστέρι νίκησε τον ΠΑΟΚ με 87-76 στην Πυλαία το απόγευμα της Κυριακής στην 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, γεμάτο ένταση και πάθος στο PAOK Sports Arena, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά, αλλά και τα πολύ άσχημα διαστήματά τους, με αποτέλεσμα να δούμε μεγάλες διακυμάνσεις.

Το Περιστέρι προηγήθηκε 23-20 στην Α’ περίοδο με τον Λίνο Χρυσικόπουλο (8 από τους 15 πόντους του), όμως ο Ζερμέιν Λοβ πήρε το όπλο του, ο ΠΑΟΚ έπαιξε άμυνα και στη β΄περίοδο, η κατάσταση αντιστράφηκε.

Ο Αμερικανός γκαρντ του ΠΑΟΚ πέτυχε 5 τρίποντα κι η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προηγήθηκε με 49-39 μετά από 20 λεπτά αγώνα!

Δείτε τα 5 τρίποντα του Ζερμέιν Λοβ στο πρώτο ημίχρονο:

Ο Βλάντο Γιάνκοβιτς με τον Ντέιβιντ ΝτιΛέο ήταν οι κορυφαίοι του ΠΑΟΚ στην τρίτη περίοδο, όταν επιβλήθηκε πλήρως του Περιστερίου, που έχασε τη συγκέντρωσή του.

Μαζί οδήγησαν την ομάδα τους έως το +14, 57-43, συν τη συνδρομή του σταθερού σε όλον τον αγώνα Μάρβιν Τζόουνς (18 π.).

Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος αναζητούσε διαρκώς λύσεις, κι η απάντηση ήλθε από τον Ίαν Μίλερ.

Για 25 λεπτά ήταν άφαντος, όμως μόλις επέστρεψε στο παρκέ αφύπνισε το Περιστέρι.

Πέτυχε 8 πόντους στην τρίτη περίοδο, μοίρασε ασίστ, έκανε ένα σημαντικό κλέψιμο και το Περιστέρι έκανε ένα απίθανο 15-0 για να προσπεράσει 57-58 με 2:40 για τα 30′

Δείτε το 15-0 που έκανε το Περιστέρι μετατρέποντας το 57-43, σε 57-58:

Σε εκείνο το σημείο προκλήθηκε ένταση και ολιγόλεπτη διακοπή του αγώνα διότι ο ΜακΚρι πανηγύρισε έξαλλα, προκαλώντας έντονη αντίδραση από τους φιλάθλους του ΠΑΟΚ.

Όταν η κατάσταση ομαλοποιήθηκε, ο αγώνας άρχισε και πάλι κι εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο κι ο Έρικ ΜακΚρι ήταν ο από μηχανής θεός των φιλοξενούμενων.

Πέτυχε 9 από τους 12 πόντους του στην τελευταία περίοδο και φυσικά το καθοριστικό τρίποντο στη λήξη από την ασίστ του Ίαν Μίλερ.

Το Περιστέρι είχε μείνει άποντο για 3 λεπτά στο τέλος, όταν το 78-82 έγινε 84-82 στα 46”.

Ο Πέτεγουεϊ ισοφάρισε 84-84 κι ο Λοβ έκανε το 86-84 στα 4 δευτερόλεπτα γτάνοντας στους 27 προσωπικούς πόντους!

Μετά από τάιμ άουτ, το Περιστέρι εκδήλωσε άψογα την τελευταία επίθεση, ο Μίλερ βρήκε στη γωνία τον αμαρκάριστο ΜακΚρι που έριξε την τρίποντη βόμβα για να πανηγυρίσει το Περιστέρι τη 2η νίκη του στο Πρωτάθλημα, αφήνοντας τον ΠΑΟΚ, στο 1-3.

nbsp;

Δείτε το νικητήριο τρίποντο του ΜακΚρι:

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 49-39, 65-63, 86-87

Τα highlights του αγώνα

Δείτε τη photo gallery του αγώνα:

&

ΠΑΟΚ-Περιστέρι: Το νικητήριο τρίποντο του ΜακΚρι κι οι πανηγυρισμοί (vid & pics)