Με τον Έλστον Τέρνερ να πετυχαίνει 28 πόντους ανήμερα των γενεθλίων του, ο ΠΑΟΚ (8-7) νίκησε με 81-78 τον Προμηθέα Πάτρας (9-5) στο PAOK Sports Arena το Σάββατο (06/03) στη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Τέρνερ, με το Νο31 στη φανέλα του ΠΑΟΚ, έκλεισε τα 31 του χρόνια κι ήθελε άλλους τρεις πόντους στο τέλος για να… τριτώσει τα 31, ωστόσο αυτό που μετράει είναι πώς ήταν για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα πρώτος σκόρερ του ΠΑΟΚ, έπειτα από τη νίκη του δικεφάλου με 91-88 στη Λάρισα.

Ο Αμερικανός είχε 6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα και 4/6 βολές, σε μια βραδιά που ο ΠΑΟΚ σούταρε καλά από τα 6,75μ., (10/20) κι είχε ακόμα πολλούς πρωταγωνιστές στο παιχνίδι του.

Κυριότερος, πλάι στον Τέρνερ, ήταν ο Δημήτρης Κακλαμανάκης.

Ο διεθνής σέντερ πέτυχε 15 πόντους με 5/5 βολές, 5/8 σουτ, πήρε 9 ριμπάουντ και κυρίως, προσέδωσε δύναμη στη ρακέτα, απέναντι στους ψηλούς του Προμηθέα.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, ήταν καλύτερη μόνο στην πρώτη και την τρίτη περίοδο. προηγήθηκε με 18-13 στο δεκάλεπτο, αλλά πέτυχε μόλις 9 πόντους στο β’ (34-27 ημίχρονο) και με τους Γκραντ-Λούντζη επέστρεψε στην τρίτη περίοδο.

Εκεί όπου έφερε τον αγώνα στα ίσια (47-47 από 37-27), με τον ΠΑΟΚ όμως να ξεφεύγει πάλι (56-49) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 56-51.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη βρήκαν τρόπο στην τελευταία περίοδο να σπάνε την πίεση 4/4 του Προμηθέα, που προσπάθησε να τους βάλει δύσκολα για να τους οδηγήσει σε λάθη.

Παρά τα τρίποντα του Γιαννόπουλου (3/5), ο ΠΑΟΚ χτύπησε στη ρακέτα τον Προμηθέα, κυρίως με τον Κακλαμανάκη, με τους Πατρινούς να τελειώνουν τον αγώνα με 5/23 από τα 6,75μ..

Δείτε μια εντυπωσιακή όσο και καθοριστική φάση του Κακλαμανάκη στην τελική ευθεία του αγώνα, στο παρακάτω video:

Ο Έβανς με τον Τζέριαν Γκραντ πέτυχαν από 13 πόντους για τον Προμηθέα κι από 12 οι Λούντζης-Γιαννόπουλος

Ο Γκρίφιν πρόσθεσε 11 για τον ΠΑΟΚ, 8 πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ είχε ο Λοβ.

Με το τρίποντο του Γιαννόπουλου στη λήξη, ο Προμηθέας μείωσε στους 3 για το τελικό 81-78, όση ήταν και η διαφορά στον αγώνα μεταξύ των δύο ομάδων στον Α’ γύρο, όπου ο Προμηθέας είχε νικήσει με 83-80 στην Πάτρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 34-27, 56-51, 81-78