Στο πείσμα που έβγαλε ο Παναθηναϊκός, στάθηκε ο Γιώργος Παπαγιάννης, μετά το 2-1, με 94-82, επί της Λάρισας την Παρασκευή. Όπως τόνισε ο διεθνής σέντερ που έκανε double double με 16 πόντους και 10 ριμπάουντ, η κακή εμφάνιση στη Λάρισα, στον δεύτερο ημιτελικό, πείσμωσε την ομάδα του.

“Δεν θα κρυφτώ πίσω από το δάχτυλό μου, θα το πω ξεκάθαρα. Ξεκινήσαμε το προηγούμενο ματς με αρνητικό πρόσημο στην επίθεση και ειδικά στην άμυνα.

Αφήσαμε τη Λάρισα να σκοράρει ειδικά στο τρίποντο, πήραν ψυχολογία, μια τεράστιο αβαντάζ και βρεθήκαμε να κυνηγάμε στο σκορ.

Όταν κυνηγάς από την αρχή είναι δύσκολο να κερδίσεις, όχι ακατόρθωτο, βέβαια. Πιστεύω μας έκανε καλό τελικά.

Βέβαια δεν ήταν μόνο στο συγκεκριμένο ματς έτσι, ήταν και στο πρώτο.

Δεν παίζαμε με την άμυνα και τη μαχητικότητά μας, ενώ έτσι έπαιζε η Λάρισα, από την κανονική περίοδο.

Ήταν ένα καλό μάθημα για να είμαστε προετοιμασμένοι για το επόμενο ματς μέσα στη Λάρισα γιατί σίγουρα θα είναι δύσκολο. Αντιδράσαμε σήμερα και είναι κάτι θετικό αυτό, θέλουμε να το κρατήσουμε αυτό. Χαλαρώσαμε στο τέλος και έπρεπε να τελειώσουμε με καλύτερο πρόσωπο το ματς.

Η Λάρισα έχει ένα καλό σύνολο, έχουν ταιριάξει μεταξύ τους.

Ο στόχος μας είναι να τελειώσουμε μέσα στη Λάρισα. Έχουμε πραγματικά πεισμώσει, είδαμε όλο το προηγούμενο το είδαμε ξανά από την αρχή μέχρι το τέλος, αναλύσαμε την κάθε λεπτομέρεια ματς και δεν θέλουμε να μπούμε σε περιπέτειες”.