Στην πνευματική αδυναμία της ομάδας του, όταν η Μπούργκος άρχισε να βάζει τα σουτ, στάθηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου.

Στη συνέντευξη Τύπου, έπειτα από τον τελικό του Final-8 του Basketball Champions League, όπου η Μπούργκος νίκησε την ΑΕΚ με 85-74 στο ΟΑΚΑ, ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε:

“Δεν φανήκαμε δυνατοί στο κομμάτι του μυαλού μας και «σπάσαμε» πολύ εύκολα στο δεύτερο δεκάλεπτο όταν η Μπούργκος άρχισε να βάζει τα μεγάλα σουτ και νίκησε δίκαια.

Η ΑΕΚ όμως συνεχίζει μια μεγάλη παρακαταθήκη των τελευταίων χρόνων φτάνοντας συνέχεια στους τελικούς.

Παίξαμε δύο στη χρονιά που ολοκληρώθηκε πήραμε τον έναν, χάσαμε τον άλλο.

Πρέπει όμως για να μεγαλώνουμε μέρα με τη μέρα και να είμαστε εκεί συνεπείς, στα ραντεβού των τελικών. Η νέα χρονιά έχει αρχίσει ουσιαστικά και θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι”.

Από την πλευρά των παικτών ο αρχηγός της ΑΕΚ, Νίκος Ζήσης, είπε:

“Η Μπούργκος νίκησε δίκαια αφού επέβαλλε το ρυθμό της και εμείς δεν μπορέσαμε να αντιδράσουμε. Είναι μια μεγάλη χαμένη ευκαιρία για μας. Αν και αρχίσαμε στο πρώτο δεκάλεπτο όπως θέλαμε, τα μεγάλα σούτ του Κουκ έκαναν τη διαφορά. Από εκεί και πέρα είχαμε νευρικότητα σε άμυνα και επίθεση και από εκεί άρχισε η…κατηφόρα για μας”.

Ο προπονητής της Μπούργκος, Χοάν Πεναρόγια δήλωσε:

“Απίστευτη νίκη απέναντι σε μια μεγάλη ομάδα με παίκτες που παίζουν συνέχεια τέτοια παιχνίδια έχοντας κατακτήσει μεγάλους τίτλους και έναν εξαιρετικό προπονητή.

Εκπληκτική μέρα για την πόλη μας και πλέον οι παίκτες μου είναι θρύλοι για αυτήν καθώς έγραψαν ιστορία”.

Ο MVP του Final-8, Αμερικανός γκαρντ της Μπούργκος, Θαντ ΜακΦάντεν τόνισε:

“Ακολουθήσαμε το πλάνο του κόουτς, πήραμε μεγάλα σουτ ενώ την ίδια στιγμή τους κάναμε δύσκολη τη ζωή στην άμυνα.

Είμαι ενθουσιασμένος για τη νίκη και τον τίτλο του MVP αλλά είναι ομαδική δουλειά ο τίτλος και τον αφιερώνω σε όλη την ομάδα”.

Final-8: Οι απονομές του τελικού (gallery)

Δείτε πώς η Μπούργκος νίκησε στον τελικό του BCL την ΑΕΚ (video)

BCL: Στο ΟΑΚΑ Γιάννης και Θανάσης Αντετοκούνμπο (pics)

BCL: Τα photo clicks από τον τελικό ΑΕΚ-Μπούργκος (gallery)