Ο συνεργάτης του Γιώργου Μπαρτζώκα, Χρήστος Παππάς, εκπροσώπησε τον Ολυμπιακό στη συνέντευξη Τύπου, έπειτα από την ήττα των “ερυθρόλευκων” με 74-76 από την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ, το βράδυ της Πέμπτης (28/01) για την 23η αγωνιστική της Euroleague.

Η αποβολή του Γιώργου Μπαρτζώκα, με δύο τεχνικές ποινές, δεν του επέτρεπε, βάσει κανονισμών μιλήσει στη συνέντευξη Τύπου, οπότε ο Χρήστος Παππάς, ανέλαβε να μιλήσει έπειτα από τον αγώνα της Πέμπτης (28/01):

Ο συνεργάτης του Μπαρτζώκα, άφησε σαφείς αιχμές για τη διαιτησία, λέγοντας, “όλοι είδαν τι έγινε”!

“Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, τα υπόλοιπα τριάντα λεπτά κάναμε μια καλή προσπάθεια αμυντικά και επιθετικά. Επίσης, λαμβάνοντας υπόψιν πως τις τελευταίες 21 μέρες δώσαμε επτά πολύ απαιτητικά σωματικά και πνευματικά παιχνίδια.

Γενικά θα πρέπει να συγχαρούμε απόψε τους παίκτες μας για την προσπάθειά τους και τον τρόπο που έμειναν στο παιχνίδι, κυρίως από πνευματικές πλευράς. Θεωρώ πως συγκεκριμένες καταστάσεις δεν μας βοήθησαν να κερδίσουμε τον αγώνα. Όλοι είδαν τι έγινε”.

Για το γεγονός ότι στις τελευταίες αναμετρήσεις, ο Ολυμπιακός μοιάζει να “μπλοκάρει” στα τελευταία λεπτά, σχολίασε:

“Είναι ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζουμε με τη φετινή ομάδα, επειδή έχουμε αρκετά άπειρα σε αυτό το επίπεδο παιδιά.

Αυτό δεν μετρά μόνο στο παιχνίδι αυτό κάθε αυτό, αλλά και στην προπόνηση, στην καθημερινότητά μας. Θεωρώ πως ο τρόπος που αντιμετωπίζουμε ένα ματς είναι σημαντικός και πρέπει να το αντιμετωπίζουμε καθημερινά”.

Ο προπονητής της Μπαρτσελόνα, Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, τόνισε:

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη. Είναι πάντα δύσκολο να κερδίζεις εδώ στο ΣΕΦ.

Κάναμε ένα καλό πρώτο μισό, ακολουθώντας στην άμυνα τους κανόνες και στην επίθεση δεν ήμασταν σπουδαίοι, αλλά ήμασταν αρκετά καλοί κατά τη γνώμη μου.

Στο 3ο δεκάλεπτο και στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου καταρρεύσαμε.

Δεν είχαμε ριμπάουντ. Πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ ο Ολυμπιακός και με 18 δικά μας λάθη, θεωρώ πως πρέπει να είμαστε χαρούμενοι που κερδίσαμε”.