Χίμκι Μόσχας-Ρεάλ Μαδρίτης

Μια επιβλητική… παρέλαση στη Μόσχα έκανε νωρίς το βράδυ της Πέμπτης (14/03) η Ρεάλ Μαδρίτης που “ισοπέδωσε” την άμοιρη Χίμκι Μόσχας με 100-75. Έπιασε τον Ναβάρο ο Ρέγιες με 341 αγώνες!

Έπειτα από ένα δεκάλεπτο που οι ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ η Πρωταθλήτρια Ευρώπης και Ισπανίας εκμεταλλεύτηκε την βαθμολογική αδιαφορία της ομάδας του Ρίμας Κουρτινάιτις και το στιλ του “όσα φάμε-όσα βάλουμε”!

Στο τελευταίο ειδικά, η Ρεάλ Μαδρίτης που έχει το καλύτερο τρανζίσιον παιχνίδι στην Ευρώπη τα τελευταία χρόνια, πρέπει να πει κι ένα… ευχαριστώ στους Ρώσους που της επέτρεψαν να βάζει όλο το βράδυ από παντού!

Βέβαια η Χίμκι είχε κάποιες απουσίες, όπως του Μποστ και του Γκιλ, ενώ ο Μίκι δεν χρησιμοποιήθηκε καθόλου γεγονός που έκανε ακόμη ευκολότερο το έργο της ομάδας του Πάμπλο Λάσο!

Οι Ισπανοί είχαν 14/29 τρίποντα26 ασίστ και 43 ριμπάουντ έναντι… 19 των γηπεδούχων.

Αν δεν είχε και 17 λάθη λόγω της όποιας χαλαρότητας, που θα είχε φτάσει άραγε το σκορ η Ρεάλ;

Η Χίμκι Μόσχας πήρε τα 2/3 του σκορ της από τρεις παίκτες, Σβεντ, Τόμας και Μάρκοβιτς, είχε 9/28 σουτ αλλά ειδικά στο δεύτερο μισό, σε πιο χαλαρή άμυνα…

Η Ρεάλ Μαδρίτης εξασφάλισε και μαθηματικά το πλεονέκτημα έδρας στα play offs κι είδε τον Κοζέρ και τον Ρούντι… να κάνουν διαγωνισμό τριπόντων! Ο Γάλλος είχε 4/5 (22π.) και ο Φερνάντεθ 5/8 (15π.)

Ο Φελίπε Ρέγιες αγωνίστηκε 13 λεπτά, δεν πέτυχε πόντο και είχε 3 ριμπάουντ και 1 λάθος σε μια ιστορική για αυτόν συμμετοχή: Ο αρχηγός της Ρεάλ Μαδρίτης έφτασε στις 341 συμμετοχές στη σύγχρονη Euroleague και έπιασε στην κορυφή τον Χουάν Κάρλος Ναβάρο!

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 38-51, 50-70, 75-100