Μπούντουτσνοστ

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Μπούντουτσνοστ (1-6), καθώς νίκησε με 99-84 την Μπασκόνια και παράλληλα έκανε ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της Euroleague, με 21/34!

Η Μπούντουτσνοστ έδειξε από την αρχή του αγώνα ότι θέλει πολύ να πάρει την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση. Στα πρώτα 4 λεπτά του παιχνιδιού η ομάδα του Ντζίκιτς ευστόχησε σε 5 τρίποντα.

Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν τη μερίδα του λέοντος, καθώς ευστόχησαν σε 9 τρίποντα και προηγήθηκαν με 11 πόντους (48-37).

Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τους Μαυροβούνιους να είναι καταιγιστικοί. Η Μπασκόνια προσπάθησε μέσω της άμυνας της να μπει και πάλι στον αγώνα, αλλά η Μπούντουτσνοστ δεν της άφησε κανένα περιθώριο.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν ότι θέλουν να κερδίσουν και μέσω της εκπληκτικής κυκλοφορίας της μπάλας έβρισκαν το ένα τρίποντο μετά το άλλο. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +15 για την Μπούντουτσνοστ (75-60).

Έτσι η Μπούντουτσνοστ έφτασε στην πρώτη της νίκη με 99-84, σημειώνοντας ρεκόρ τριπόντων στην ιστορία της διοργάνωσης, με 21/34!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έντγουιν Τζάκσον με 24 πόντους και 6 εύστοχα τρίποντα, ενώ από κοντά ήταν και ο Ερλ Κλαρκ με 20 πόντους και 4 τρίποντα. Επίσης καλός ήταν ο Ντανίλο Νίκολιτς με 18 πόντους και 4 τρίποντα.

Για τους ηττημένους κορυφαίος ήταν ο Τόρνικε Σενγκέλια με 16 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχαν οι Σέιβόν Σιλντς και Νταρούν Χίλιαρντ με 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 48-37, 75-60, 99-84

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς):Τζάκσον 24 (6), Ιβάνοβιτς 11 (2), Σέχοβιτς Σ. 9 (3), Ερλ Κλαρκ 20 (4), Μπάροβιτς 3, Κότι Κλάρκ 10 (2), Σέχοβιτς Σιντ., Στάροβλαχ, Γόρντιτς 2, Όμιτς 2, Πόποβιτς, Νίκολιτς Ντ. 18 (4).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Μαρτίνεζ): Πενάβα, Βιλντόζα 3 (1), Γκονζάλες, Βοίγκτμαν 2, Χουέρτας 13 (3), Τζάνινγκ 4, Ντιοπ 8 (1), Πουριέρ 10, Σενγκέλια 16, Γκαρίνο, Σιλντς 14 (2), Χίλιαρντ 14 (1).