Άρης;-Πανιώνιος

Την τέταρτη νίκη του στους πέντε τελευταίους αγώνες πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου ο Άρης! Επιβλήθηκε του Πανιώνιου με 79-56 στο Nick Galis Hall και συνεχίζει να κοιτάει ολοένα και πιο ψηλά στη βαθμολογία!

Με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να πετυχαίνει νωρίς-νωρίς εννέα πόντους, ο Άρης έδειξε τη διάθεση να επιβληθεί από την αρχή του αντιπάλου του. Τα τρίποντα του Πανιώνιου ήρθαν ως απάντηση για να προσπεράσουν οι φιλοξενούμενοι με 17-16 έπειτα από έξι λεπτά αγώνα.

Με πολύ γρήγορο ρυθμό οι δύο ομάδες πήγαν σε πολύ ψηλό σκορ (30-24) δεκάλεπτο, ωστόσο ο Πανιώνιος το πλήρωσε γρήγορα. Με σαφώς μικρότερο πάγκο από του Άρη, ο Νίκος Οικονόμου είδε βασικά του στελέχη να φορτώνονται από πολύ νωρίς με φάουλ. Πρώτα ο Ντόρσεϊ με τρίτο φάουλ 2:39 πριν λήξη το δεκάλεπτο (!) και τέταρτο με 4:37 για το ημίχρονο, ενώ ο Παπαντωνίου είχε τρία μετά από ένα λεπτό στη β’ περίοδο.

Ο Άρης πάτησε το γκάζι και μολονότι είχε 5/22  τρίποντα δεν “σκιάχτηκε”.

Πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ στο 20άλεπτο και μαζί με τα επτά λιγότερα λάθη, έκανε 17 παραπάνω κατοχές από τον αντίπαλό του! Μόνο στο πρώτο ημίχρονο!

Ο Άρης προηγήθηκε με 53-38 στο ημίχρονο με τον Κάιζερ να βάζει και τη δική του σφραγίδα, αλλά την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να έχει πολυφωνία.

Ο Άρης όμως έπαθε “μπλακ άουτ” επιθετικά στην τρίτη περίοδο, είχε μόλις  2/12 σουτ και 9/17 βολές (!). Ο Πανιώνιος που στο μεταξύ έχασε τον πρώτο του σκόρερ και πρώτο σκόρερ του Πρωταθλήματος Ντέβιον Μπέρι με δύο τεχνικές ποινές από το 25:00, μείωσε μεν, αλλά δεν είχε δυνατότητες για κάτι περισσότερο. Παρά το γεγονός ότι μάζεψε την εις βάρος του διαφορά στο 60-51 του 30:00 με επιμέρους σκορ (13-7) στην τρίτη περίοδο!

Με μυαλωμένο παιχνίδι κι αφού έδωσε έμφαση στην άμυνα, ο Άρης επανέφερε τη διαφορά στα ύψη στην τελευταία περίοδο. Έπειτα από πέντε λεπτά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει δέκα αναπάντητους πόντους για το 70-51 που σήμανε το τέλος της διεκδίκησης κάτι καλύτερου από τον Πανιώνιο.

Τα δεκάλεπτα: 30-24, 53-38, 60-51, 79-56

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς  9, Κάιζερ 11, Τολιόπουλος 5 (1), Μποχωρίδης 15 (1), Φλιώνης 7 (1), Μπελ 8, Νταλό 5 (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 6, ΜακΓκι 2, Χάρις 11 (1), Αγγέλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Οικονόμου): Παπαντωνίου 13 (1), Ντόρσεϊ 8, Μπέρι  12 (2), Χάρις 5 (1), Ελ Αμίν 5 (1), Καμαριανός, Δημητρακόπουλος 2, Δίπλαρος 6, Καμπερίδης, Τέιλορ, Καραμαλέγκος, Όστιν 5.