Πάρτι στη Ζαλγκίριο Αρένα έκανε η Ζαλγκίρις Κάουνας μαζί με 15.178 φιλάθλους της, με αντίπαλο την ουραγό Νταρουσάφακα την οποία οι Λιθουανοί νίκησαν εύκολα με σκορ 94-67.

Στον τελευταίο της φετινό εντός έδρας αγώνα και πριν έλθει στην Ελλάδα για τον “τελικό” με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, η Ζαλγκίρις Κάουνας δεν θα άφηνε την ευκαιρία που της έχει δοθεί, με παράταση ελπίδας για τα play offs της Euroleague!

Από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα η Ζαλγκίρις άρχισε να χτίσει τη διαφορά που έφτασε στους 19 με την ολοκλήρωση της Β’ περιόδου, 49-30.

Κυρίαρχη στις ρακέτες, με μυαλωμένο παιχνίδι, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχε απόλυτη ισορροπία στο παιχνίδι της, με πολύ καλά ποσοστά από τα 6.75μ. και τον Μπράντον Ντέιβις με τον Ντιόν Τόμπσον να χτυπούν στη ρακέτα.

Ο Άαρον Γουάιτ

Οι Λιθουανοί σάρωσαν στα επιθετικά ριμπάουντ και παράλληλα ήταν πολύ προσεκτικοί στην άμυνα μην επιτρέποντας ελεύθερα σουτ στην τουρκική ομάδα.

Η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ είχε παραγωγικό τον συνήθη ύποπτο, Τζέρεμι Έβανς (14π. με 7/7), είχε σχετικά καλό ποσοστό στο δίποντο αλλά δεν αρκούσε, αφού γκρέμισε τα στεφάνια από μακριά, ενώ έκανε και 16 λάθη!

Το τελικό 94-67 βρήκε τη Ζαλγκίρις να αποθεώνεται στο κοινό της, που έχει την ελπίδα να την ξαναδεί φέτος στη Euroleague στα play offs. Εξαιρετικά δύσκολη αποστολή, παρά το νικηφόρο σερί των τεσσάρων αγώνων, αφού θα κλείσει την κανονική περίοδο με εκτός έδρας αγώνες απέναντι στον Ολυμπιακό και τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 49-30, 66-40, 94-67