Στον τελευταίο του ευρωπαϊκό αγώνα στην τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, ο Παναθηναϊκός πάλεψε αλλά ηττήθηκε με 83-81 από την Παρτιζάν στη sold out Stark Arena του Βελιγραδίου.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε μια κακή χρονιά στη EuroLeague με ρεκόρ 11-23 στο παρκέ (3-14 εκτός έδρας) και 9-23 στα… χαρτιά, μετά την αφαίρεση δυο νικών που του επιβλήθηκε σήμερα (14/4) από τη EuroLeague για παραβίαση του Financial Fair Play.

Χωρίς τους τραυματίες Πάρις Λι και Ματ Τόμας, ο Χρήστος Σερέλης είδε τους παίκτες του να παίζουν εξαιρετικά, αλλά να γνωρίζουν μία ακόμα ήττα στη διοργάνωση και πλέον άπαντες εστιάζουν στα playoffs της Basket League.

Ντουέιν Μπέικον (19π.) και Αρτούρας Γκουντάιτις (11π., 8ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των “πρασίνων” που είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλο τον αγώνα! Διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Πονίτκα (12), Γκριγκόνις (10).

Η Παρτιζάν του Ζέλικο Ομπράντοβιτς και του Ιωάννη Παπαπέτρου ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 6η θέση με ρεκόρ 20-14 και θα παίξει στα playoffs με μειονέκτημα έδρας κόντρα στην 3η Ρεάλ Μαδρίτης.

Ντάντε Έξουμ (18π.), Κέβιν Πάντερ (17π.), Αλέκσα Αβράμοβιτς (14π.) και Ματίας Λεσόρ (9π., 9ρ.) ξεχώρισαν για τους νικητές.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με 18-26 στο τέλος της πρώτης περιόδου, παίζοντας απελευθερωμένα και ομαδικά (7 ασίστ).

Μάλιστα, οι “πράσινοι” ξέφυγαν με διαφορά 18 πόντων (20-38 στο 15′), παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ και στις δύο άκρες του παρκέ, την ώρα που ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς είχε γίνει ήδη “μελιτζανί”!

Σε εκείνο το σημείο, ο Παναθηναϊκός σταμάτησε να παίζει και η Παρτιζάν έκανε ένα γρήγορο σερί 10-0 για το 30-38, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-45.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 19-7 στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου, με τον Πάντερ να φτάνει τους 11 πόντους.

Η Παρτιζάν μείωσε στον πόντο στις αρχές της τρίτης περιόδου (45-46), όμως ο Μπέικον πήρε… φωτιά φτάνοντας τους 17 πόντους και έφερε τον Παναθηναϊκό στο +8 (58-66 στο 30′).

Ο Μαντζούκας με τρίποντο έδωσε ξανά διψήφιο προβάδισμα στους “πράσινους” (60-71), όμως η Παρτιζάν απάντησε γρήγορα με ένα σερί 12-0 και πήρε το πρώτο της προβάδισμα (72-71 στο 35′) μετά το πρώτο δεκάλεπτο!

Η κατάμεστη Stark Arena πήρε… φωτιά, ο Πάντερ πέτυχε 4 σερί πόντους και η Παρτιζάν προηγήθηκε με 80-77.

Ο Παναθηναϊκός δεν τα παράτησε και ο Πονίτκα του έδωσε νέο προβάδισμα με 4/4 βολές (80-81 στα 1’17”).

Ο Νάναλι ευστόχησε σε τρίποντο στα 32” (83-81), ο Μπέικον αστόχησε σε κάρφωμα, ο Πονίτκα έχασε το τελευταίο τρίποντο και η Παρτιζάν πήρε τη νίκη και την 6η θέση.

Όλο το γήπεδο χειροκρότησε τον Παναθηναϊκό μετά το τέλος του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 39-45, 58-66, 83-81.