Στην έκτη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε ο Παναθηναϊκός που νίκησε την Tετάρτη (15/01) στο ΟΑΚΑ την Μπάγερν Μονάχου με 98-83 σε ένα ματς με απίθανες διακυμάνσεις!

Η άμυνα της ομάδας του Ρικ Πιτίνο στα τελευταία 13 λεπτά του αγώνα απέβη καταλυτική και σταμάτησε τον “βομβαρδισμό” των Γερμανών.
Από το 27′ έως το 37′, ο Παναθηναϊκός έκανε επιμέρους σκορ 24-4 κι οι καρδιές των φίλων του επέστρεψαν στις θέσεις τους, αφού είχαν δει το +17 να μετατρέπεται σε -9!!!
Με τρομερό ρυθμό και ηγέτη τον Νικ Καλάθη ο Παναθηναϊκός κάλπαζε στο παρκέ του ΟΑΚΑ στα πρώτα 5,5 λεπτά του αγώνα, όταν προηγήθηκε 19-2!
Δείτε πώς ο Γιώργος Παπαγιάννης κόψει στην άμυνα, ο Νικ Καλάθης δείνει την ασίστ και ο Τζέικομπ Γουάιλι “γράφει” από τη γωνία το 17-2!

Μήτογλου, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, έκαναν τρομερή δουλειά στο transition κι ο Παναθηναϊκός έδειχνε να τρομάζει την Μπάγερν.
Μόνο που οι Γερμανοί, κάθε άλλο παρά τρόμαξαν!
Καθοδηγούμενοι από τον νέο τους Αμερικανό Τόμας Μπρέι, στην πρώτη του εμφάνιση στην Μπάγερν, πρόλαβαν να μειώσουν 28-18 στο δεκάλεπτο και στη δεύτερη περίοδο έκαναν το δικό τους πάρτι!
Ο Τόμας Μπρέι

Πέτυχαν 35 πόντους από 7/12 τρίποντα και όχι απλώς επέστρεψαν, αλλά προηγήθηκαν κι όλας με 53-51 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο με 53-53!

Ήταν μια απόδειξη της αδυναμίας των παικτών του Παναθηναϊκού, που ήλθαν από τον πάγκο, να ακολουθήσουν το ρυθμό της πρώτης πεντάδας και να ανταποκριθούν ειδικά στην άμυνα. Κακές επιστροφές, πολλά ελεύθερα σουτ των Γερμανών!
Ο Γιώργος Παπαγιάννης
Που να μην είχε κι όλας ο Παναθηναϊκός 11 επιθετικά ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο δηλαδή!
Το χειρότερο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο, είναι πώς είχαν ζεστάνει όλους τους καλούς σουτέρ των Γερμανών. Ο Μπρέι συνέχισε, ο Πέτερι Κόπονεν έβαζε… βούτυρο στο ψωμί του, ο Τζόσουα Χουέστις ακολουθούσε από τα 6.75!

Δείτε ένα τρίποντο του Πέτερι Κόπονεν που έκανε το 73-65 για την Μπάγερν:

Στα πρώτα επτά λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, η ομάδα του Όλιβερ Κόστιτς είχε 6/6 τρίποντα, είχε φτάσει στο +9 (70-61) κι οι “πράσινοι” είχαν πλέον αγχωθεί.
Φαινόταν κι από το ποσοστό του Παναθηναϊκού στο τρίποντο, διότι όσο η Μπάγερν έφτασε στα 15/24, ο γηπεδούχος… είχε 4/18 και 0/8 στο ίδιο διάστημα του 6/6 των αντιπάλων!
Ο Νικ Καλάθης
Ο Νικ Καλάθης πέτυχε το πρώτο για να μειώσει πρώτα 71-75 και μετά ο Γουάιλι έφερε το ματς στο καλάθι, 73-75.
Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε, ο κόσμος του μπήκε στο παιχνίδι και με καλάθι και φάουλ του Ντεσόν Τόμας προσπέρασε 76-75 στα 30:00!
Το πιο σημαντικό όμως ήταν ότι ξύπνησε η άμυνά του. Στα έξι πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου, έπνιξε την περιφέρεια της Μπάγερν. Οι Γερμανοί δεν βρήκαν ανοιχτό σουτ και με ορθές επιλογές από τον Νικ Καλάθη, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να είναι το απόλυτο αφεντικό!
Παπαπέτρου, Παπαγιάννης, Ράις, Τόμας, έτρωγαν σίδερα και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 89-77 με τρία λεπτά για τη λήξη!
Σε αυτό το διάστημα το σκορ Δ’ περιόδου ήταν 13-2 σε επτά λεπτά αγώνα (!) και 24-4 από εκείνο το σημείο (27′) που ο Κόπονεν είχε κάνει το 65-73!
Πλέον το ματς είχε κριθεί κι ο Παναθηναϊκός έφτασε επιβλητικά στο 98-83!
Η Μπάγερν δεν πέτυχε ούτε τρίποντο στην τελευταία περίοδο (0/4) κι έμεινε με την καλή της παρουσία στη β’ και τη γ’ περίοδο…
Τα δεκάλεπτα: 28-18, 53-53, 76-75, 98-83