Αργύρης Πεδουλάκης

Στα φάουλ που χρεώθηκαν βασικοί παίκτες του Περιστερίου στάθηκε ο προπονητής του, Αργύρης Πεδουλάκης έπειτα από τον αγώνα με τον Ήφαιστο όπου η ομάδα της Λήμνου νίκησε με 77-73.

Ουσιαστικά ο Αργύρης Πεδουλάκης άφησε αιχμές, αλλά υποστήριξε ότι στο Περιστέρι δεν γκρινιάζουν, ούτε φωνάζουν!

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής του Περιστερίου έπειτα από τον αγώνα στο “Νίκος Σαμαράς”.

“Βρεθήκαμε να αντιμετωπίζουμε ένα παιχνίδι με ιδιαίτερες συνθήκες. Βασικά στελέχη μας ήταν από το ημίχρονο φορτωμένα με φάουλ. Αυτό είναι κάτι που συμβαίνει. Εμείς στην ομάδα λέμε ότι υποχρέωση μας είναι να προσαρμοζόμαστε σε ο,τι συνθήκες προκύπτουν σε έναν αγώνα.

Υπήρχε όμως εκνευρισμός στην ομάδα. Προσπαθήσαμε να ηρεμήσουμε τα παιδιά στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραμε να γυρίσουμε το παιχνίδι, ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, και αυτό να κριθεί στις λεπτομέρειες ουσιαστικά υπέρ της Λήμνου. Είναι μια εμπειρία για εμάς. Δεν θέλουμε ούτε να φωνάζουμε ούτε να γκρινιάζουμε. Θα το δούμε και θα το αντιμετωπίσουμε με ηρεμία. Συνεχίζουμε”.

Αργύρης ΠεδουλάκηςΣε ερώτηση για το αν ο αγώνας κρίθηκε στην περιφέρεια ο προπονητής του Περιστερίου επανέλαβε τη θέση του:

“Όχι, θεωρώ ότι κρίθηκε από τις ειδικές συνθήκες που προέκυψαν. Ο βασικός μας Αμερικανός έπαιξε επτά λεπτά. Ο Γάιος προσπάθησε πολύ, αλλά επηρεαστήκαμε από την κούραση.

Έχουμε πολλά παιδιά από πίσω, που όμως δεν έχουν την εμπειρία από τέτοια εκτός έδρας παιχνίδια και ατμόσφαιρα. Μας έλειψαν βασικοί παίκτες, κι αυτό περιόρισε το ροτέισον κι έφερε κούραση. Θεωρώ ότι οι ειδικές συνθήκες που προέκυψαν στον αγώνα, έκριναν το αποτέλεσμα”.

Για τον Ήφαιστο ο Πεδουλάκης είπε ότι έχει πλούσιο υλικό.

“Το υλικό που έχει κοστίζει το διπλάσιο από το δικό μας. Οι παίκτες καθορίζουν την ποιότητα. Το είχα πει ότι περίμενα τον Ήφαιστο να είναι δυνατός και να έχει ποιοτικά χαρακτηριστικά γιατί έχει αρκετά σοβαρό μπάτζετ. Οι παίκτες κάνουν τη διαφορά, κι αυτοί είναι καλοί. Δεν έχει παιδιά κάτω των 23 που να παίζουν, εμείς έχουμε 17χρονα παιδιά στο ροτέισον. Η επένδυση που έχει κάνει η διοίκηση της ομάδας του Ηφαίστου είναι αντάξια της βαθμολογικής της θέσης”.