Πεδουλάκης

Ο Αργύρης Πεδουλάκης και ο Ισίδωρος Κουτσός μετά από τη νίκη του Περιστερίου στην παράταση του αγώνα με την Κύμη (94-93) μίλησαν στη συνέντευξη Τύπου και αναφέρθηκαν στον αγώνα.

Ο Αργύρης Πεδουλάκης δεν ήταν ευχαριστημένος από την εικόνα της ομάδας του και αυτό το έκανε γνωστό στη συνέντευξη Τύπου, τονίζοντας ότι δεν είναι λογικό οι παίκτες του να μην έχουν διάθεση και ενέργεια.

Αναλυτικά ο Αργύρης Πεδουλάκης δήλωσε:

“Δεν προσεγγίσαμε καλά το παιχνίδι, από το πρώτο ημίχρονο. Παρότι είπαμε πως η Κύμη είναι μια ομάδα που παίζει για την αθλητική της ζωή και θέλει σεβασμό, εμείς μπήκαμε πολύ νωθρά κι αυτό φάνηκε από το αμυντικό μας κομμάτι. “Φάγαμε” 31 πόντους δίνοντας ελεύθερα σουτ σε παιδιά που είχαμε τονίσει να μην σουτάρουν διότι αν βρουν ρυθμό, όλοι οι σουτέρ στον κόσμο γίνονται πάρα πολύ επικίνδυνοι και μετά είναι δύσκολο να τους σταματήσεις.

Επίσης, στην επίθεση ήμασταν βιαστικοί αν κι αυτό είναι λογικό. Είμαστε εκτός ρυθμού για ένα μήνα, έχουμε καινούργια παιδιά, ο Harrow ήταν εκτός… Γενικότερα, ήταν λογικό όλο αυτό. Δεν είναι όμως λογικό να μην έχεις διάθεση και ενέργεια. Αυτό το διορθώσαμε από το 15ο λεπτό και μετά, με τα παιδιά που ήρθαν από τον πάγκο ισορροπήσαμε την ενέργεια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, αν εξαιρέσω κάποια διαλείμματα, δεν διαβάσαμε καλά το παιχνίδι, παίζαμε περισσότερο με το ένστικτο κι αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί αν παίζεις μόνο με το ένστικτο, μπορείς να κερδίσεις μόνο αν είσαι σε καλή μέρα, κι εμείς δεν ήμασταν. Αν θέλεις να κάνεις πρωταθλητισμό και να είσαι ομάδα που στοχεύει σε ψηλότερα, πρέπει στην κακή σου μέρα να είσαι μέσα στο παιχνίδι με το μυαλό.

Σε αυτό μας βοήθησε ο Μουράτος ως δημιουργός, στο να γυρίσουμε το παιχνίδι. Κρατάμε την νίκη, κρατάμε την προσπάθεια μας και πρέπει να βελτιώσουμε και να καταλάβουμε ότι χωρίς προσπάθεια, δεν γίνεται τίποτα στην ζωή”.

Κουτσός: “Μικρές λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι”

Κουτσός

Η Κύμη μπορεί να είχε πολλά παράπονα από την διαιτητική τριάδα, ωστόσο, ο Ισίδωρος Κουτσός μίλησε μονάχα για το παιχνίδι στη συνέντευξη Τύπου.

Ο προπονητής της Κύμης δήλωσε:

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα του Περιστερίου για την νίκη της. Όσον αφορά το παιχνίδι, θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο, το υψηλό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων που είχαμε και ο έλεγχος των ριμπάουντ, μας έβαλαν μπροστά στο σκορ. Στην τρίτη περίοδο όμως, το Περιστέρι ισορρόπησε το παιχνίδι κι από ‘κει και πέρα, στην τέταρτη περίοδος και στην παράταση, μικρές λεπτομέρειες έκριναν το παιχνίδι.

Ο ημιτελικός του Κυπέλλου κράτησε την ομάδα μας ενεργή περισσότερες μέρες από τις υπόλοιπες ομάδες που είχαν μεγαλύτερο κενό και ίσως τις αποσυντόνισε. Εμείς παραμείναμε ενεργοί και προσπαθήσαμε τις τελευταίες δέκα μέρες να παραμείνουμε σε όσο το δυνατόν καλύτερη κατάσταση για να διεκδικήσουμε κάτι καλό απέναντι στο Περιστέρι”.