Μπάμπεργκ-ΑΕΚ

Πέντε πόντους διαφορά απέχει η ΑΕΚ από το δεύτερο συνεχόμενο Final 4 του Basketball Champions League και στο ΟΑΚΑ θα έχει τη δυνατότητα να ανατρέψει το 71-67 της Μπάμπεργκ, το βράδυ της Τετάρτης (27/3) στον πρώτο αγώνα της φάσης των “8” του Basketball Champions League!

Την Τετάρτη, 3 Απριλίου με το ΟΑΚΑ γεμάτο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι θα έχει τη δυνατότητα να ανατρέψει τη μικρή διαφορά που πήρε η γερμανική ομάδα, σε μια κακή για την κάτοχο του τίτλου επιθετική βραδιά.

Με 26/67 σουτ (!), η ΑΕΚ θα μπορούσε να έχει φύγει από τη Γερμανία με μεγαλύτερη εις βάρος της διαφορά.

Ωστόσο ο Τζόρνταν Θίοντορ, πέτυχε τους εννέα από τους 11 τελευταίους πόντους της ελληνικής ομάδας, κράτησε τη διαφορά σε πολύ χαμηλά επίπεδα και η καλή ΑΕΚ που έχουμε δει όλη τη χρονιά, ειδικά μετά τις προσθετικές κινήσεις που έκανε, δεν έχει να φοβηθεί τίποτα!

Η ΑΕΚ… επιβίωσε του πιο περίεργου αλλά και κακού δεκαλέπτου της στη διοργάνωση, καθώς χρειάστηκε 7:55 για να σκοράρει στη Brose Arena με το ξεκίνημα του αγώνα! Απίστευτο μεν, αλλά πραγματικό. Η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 6-0 στο δίλεπτο, κι έπειτα χρειάστηκε κι εκείνη έξι λεπτά να σκοράρει για το 8-0 πριν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης πετύχει το πρώτο ελληνικό καλάθι!

Σε ένα σκληρό ματς με πολλά λάθη, νευρικότητα και τις άμυνες να έχουν τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο μαζί, αν κι η ΑΕΚ άφησε επτά λεπτά να περάσουν για να υποπέσει στο πρώτο της φάουλ.

Ευτυχώς δεν είχε πάθει μεγάλη ζημιά και μάζεψε την κατάσταση στο τελευταίο δίλεπτο όταν μείωσε σε 11-10 στην Α’ περίοδο. Ο Ντούσαν Σάκοτα με τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη έβγαλαν τα κάστανα από τη φωτιά στο πρώτο μέρος, όταν ο Βινς Χάντερ είχε 1/8 σουτ κι αδυνατούσε να τελειώσει τις επιθέσεις.

Βέβαια και από την άλη, ο κορυφαίος παίκτης της Μπάμπεργκ στην κανονική περίοδο αντίστοιχα, ο Ταϊρίς Ράις ειχε 0/7 σουτ, κι ο Αλεξάντερ είχε πετύχει 10 από τους 28 πόντους της Μπάμπεργκ στο ημίχρονο.

Όμως η ΑΕΚ είχε πάρει το προβάδισμα με 30-28 κι έδειχνε ικανή να επιβληθεί κι ας έχασε με τραυματισμό στον αγκώνα τον Γιόνας Ματσιούλις.

Η ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, ο Χάντερ ανέβηκε κι έγινε πιο ουσιαστικός κι αποτελεσματικός, ωστόσο κι η Μπάμπεργκ άρχισε να ανεβάζει τα ποσοστά της, κι από τα 6.75 και στην τέταρτη περίοδο πήρε τα ηνία του ματς.

Με καλάθι του Ράις στα 3:52 η Μπάμπεργκ προηγήθηκε με 67-58 κι έδειξε ικανή να κάνει στο τέλος τη ζημιά, αλλά ο Θίοντορ, απάντησε με συνεχόμενους πόντους, μειώνοντας το προβάδισμα των Γερμανών στους τέσσερις πόντους.

Προβάδισμα που ασφαλώς και ανατρέπεται στο σεύτερο “ημίχρονο” που θα γίνει στο ΟΑΚΑ όπου με γεμάτες εξέδρες, η ΑΕΚ μπορεί να πάρει το εισιτήριο για ένα ακόμα Final 4!

Τα δεκάλεπτα: 11-10, 28-30, 49-50, 71-67