Άνετα ξεπέρασε το εμπόδιο της Βίρτους Μπολόνια η Μονακό του Μάικ Τζέιμς, επικρατώντας στην πρεμιέρας της EuroLeague με 66-83.

Η Βίρτους Μπολόνια επέστρεψε στα “σαλόνια” της EuroLeague μετά τη σεζόν 2007/08 στο Paladozza, χωρίς ωστόσο, να καταφέρει να σημαδέψει την πρεμιέρα της στα ευρωπαϊκά παρκέ με νίκη.

Η Μονακό ήταν ανώτερη, είχε την εμπειρία και με πολύ καλύτερα ποσοστά ευστοχίας πέρασε από την Μπολόνια, χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία.

Ο Μάικ Τζέιμς ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακός στα παρκέ της EuroLeague έχοντας πετύχει 26 πόντους (με 7/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 6/7 βολές) και 6 ασίστ. Ο Άλφα Ντιαλό μέτρησε 15 πόντους, ενώ 13 είχε ο Έλι Οκόμπο.

Από την άλλη, για τη Βίρτους ξεχώρισε Ίφε Λούντμπεργκ με 14 πόντους, ενώ από 11π. πέτυχαν οι Μίκι και Οτζελέιε. Σε “ρηχά νερά” ο Μάρκο Μπελινέλι (2π. σε 12:54΄συμμετοχής).

Η εξέλιξη του αγώνα

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά στο παρκέ της Μπολόνια. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φόρες χέρια με τις δυο ομάδες να μένουν πολύ κοντά στο σκορ (9-9 στο 4:20’ και 14-12 στο 7’).

Το σύνολο του Σκαριόλο είχε καλύτερους αυτοματισμούς, κερδίζοντας στην επίθεση από όλα του τα “όπλα”. Αντίθετα, η Μονακό στηρίχθηκε περισσότερο στην ανωτερότητα των Χολ-Μοτεγιούνας κάτω από το καλάθι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με ένα μικρό +4, 2’ πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου (16-12) αλλά ο Μάικ Τζέιμς και εν συνεχεία ο Έλι Οκόμπο μείωσαν για το 18-18.

Οι Μονεγάσκοι είχαν “ζεστούς” τους “μπομπέρ” (Οκόμπο-Τζέιμς) και το εκμεταλλεύτηκαν, για να πετύχουν ένα σερί 7-0 (18-25).  Οι Ιταλοί ολιγώρησαν στην άμυνα απέναντι στην πιο έμπειρη Μονακό και της επέτρεψαν να προηγηθεί με έξι στο ημίχρονο (34-40).

Στην επανάληψη, η Βίρτους θέλησε να μειώσει με τον Μίκι αλλά τα επικίνδυνα, επιθετικά “όπλα” των φιλοξενούμενων είχαν απαντήσεις (41-49 στο 25’).  Μέχρι το 30ο λεπτό οι γηπεδούχοι δέχτηκαν 23 πόντους και σκόραραν μόλις 11, έχοντας να ανέβουν “βουνό” για μία ενδεχόμενη ανατροπή.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, οι παίκτες του Σκαριόλο πέτυχαν έξι σερί πόντους (51-63). Ωστόσο, η Μονακό δεν έχασε την ψυχραιμία της και διατήρησε μέχρι το τέλος τη διψήφια διαφορά που “έχτισε” για το τελικό 66-83.

Αξίζει να αναφερθεί πως η Βίρτους ευστόχησε σε 14/23 ελεύθερες βολές, ενώ η Μονακό είχε 14/15.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-40, 45-63, 66-83.

Δείτε τη στατιστική της αναμέτρησης με ένα κλικ

Αναντολού Εφές-Ερυθρός Αστέρας 72-59: Ένα δεκάλεπτο αρκούσε

Βίρτους Μπολόνια: Η ατμόσφαιρα πριν από το πρώτο ματς στη Euroleague, 15 χρόνια μετά!