Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον όμιλο του Basketball Champions League πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (6/11) ο ΠΑΟΚ που επικράτησε στην Τσεχία της Οπάβα με 94-69.

Παρά το αρχικό σοκ, με τα τρίποντα των Τσέχων, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κράτησε χαρακτήρα έπαιξε το δικό της μπάσκετ και πιστοποίησε την άνοδό της.

Ο ΠΑΟΚ ήρθε αντιμέτωπος με έναν… εφιάλτη στην πρώτη περίοδο καθώς οι Τσέχοι θύμισαν… Γουόριορς. Στα καλά τους κι όλας!

Η Οπάβα άρχισε να βάζει το ένα τρίποντο πίσω από το άλλο με τη διαφορά να εκτοξεύεται. Ήδη με 3:41 για το δεκάλεπτο οι Τσέχοι είχαν 6/6 τρίποντα και έκλεισαν την α’ περίοδο με 8/8.

Δείτε ΕΔΩ τα τρίποντα των Τσέχων στην Α’ περίοδο.

Πάλι καλά δηλαδή που ΠΑΟΚ έπαιξε αυτό που έπρεπε, δεν πανικοβλήθηκε και δεν άφησε να του φύγει η διαφορά και να γίνει άπιαστη.

Ο Αθηναίου με τον Μορέιρα τον κράτησαν στο ματς και παρ’ όλο που και η β’ περίοδος άρχισε με τρίποντο της Οπάβα για το 36-24 (με 9/9 από τα 6.75μ.) η βροχή τριπόντων σταμάτησε.

Ο Γιανίκ Μορέιρα

Οι Τσέχοι έχασαν τις οκτώ επόμενες προσπάθειές τους, ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλά ποσοστά εντός κι εκτός ρακέτας κι η διαφορά μειώθηκε αρχικά στους πέντε (38-33) και με τη λήξη του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα με 47-45!

Το νερό μπήκε στο αυλάκι κι η ελληνική ομάδα πρόσεξε πολύ την άμυνά της, δέχθηκε όλο κι όλο ένα τρίποντο στη Γ’ περίοδο και με συλλογική δουλειά άρχισε να χτίζει διαφορά που έφτασε στους 14, 74-60 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Ο Αθηναίου είχε μεγάλα κέφια, ο Μαργαρίτης χτυπούσε με συνέπεια πότε από μέσα και πότε έξω από τη ρακέτα, μπήκε στην εξίσωση κι ο Ζάρας κι άρχισε να σκοράρει κι ο Τζαμάλ Τζόουνς που ήταν άποντος στο πρώτο μέρος και με 4:06για τη λήξη ο ΠΑΟΚ βρέθηκε στο +20, 87-67 έχοντας πλέον περισσότερα τρίποντα από τους γηπεδούχους αφού έφτασε στα 15/25 σε εκείνο το σημείο με την Οπάβα να ‘χει μείνει στα 12/29! Δηλαδή μετά τα 9/9 έκανε 3/20!

Στο τέλος του ματς με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο +25, 94-69, η ελληνική ομάδα είχε 16/30 τρίποντα (!) κι οι γηπεδούχοι 12/35!

Ο ΠΑΟΚ είχε και τη συμπαράσταση αρκετών φίλων του από διάφορες περιοχές της Ευρώπης, οι οποίοι βρέθηκαν στην Τσεχία για να τον ενισχύσουν.

Τα δεκάλεπτα: 33-24, 45-47, 60-74, 69-94.

ΟΠΑΒΑ (Στσούντεκ): Κλέτσκα 13 (2), Κβάπιλ 6, Σίρινα 14 (4), Σβάντρλικ 10 (2), Ζμπράνεκ 11 (3), Κούρετσκα, Μπούκοβιαν, Γκνιάντεκ 11 (1), Κούριλ 2, Γιούρετσκα, Σλάβικ 2, Στέπανεκ.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 7 (1), Μορέιρα 15, Χρυσικόπουλος 4, Σχίζας 2, Κόνιαρης 5 (1), Αθηναίου 17 (5/6 τριπ.), Τέπιτς 3 (1), Μαργαρίτης 14 (2), Ζάρας 6 (2), Χάτσερ, Γκάρετ 3, Γκος 18 (4)