Καλύτερη, πιο γεμάτη και πολύ… φορμαρισμένη, η Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε την 11η σερί της νίκη στη φετινή Euroleague με 87-75 επί του Παναθηναϊκού στο ΟΑΚΑ!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο σάρωσε τα επιθετικά ριμπάουντ (17), υπενθυμίζοντας το μεγαλύτερο φετινό πρόβλημα του Παναθηναϊκού, τον εξέθεσε και στις επιθέσεις των γκαρντ της στους ψηλούς του, μέσα από το ζωγραφιστό και με πολλές περισσότερες λύσεις δεν ίδρωσε για να νικήσει μέσα στην Αθήνα!

Δεν επέτρεψε δε να φανεί η απουσία των Γιουλ, Κάρολ, Ρέγιες, καθώς είναι μια ομάδα με τεράστιο βάθος!

Ο Παναθηναϊκός σούταρε με ποσοστά… φιλοξενούμενου από τα 6.75μ. (9/31), σε αντίθεση με τους κεφάτους Ισπανούς και τον “ζεστό”  Άντονι Ράντολφ (22π., με 5 τριπ.), έκανε πιο πολλά λάθη και με εξαίρεση το πρώτο επτάλεπτο κυνηγούσε στο σκορ τη Ρεάλ.

Η δε επιρροή του Ταβάρες στον αγώνα ήταν μεγάλη με 14 πόντους κι άλλα τόσα ριμπάουντ, 8 εκ των οποίων επιθετικά!

Ήταν η τρίτη ήττα του Παναθηναϊκού, στους τέσσερις τελευταίους αγώνες, και ακολουθεί μια ακόμα δύσκολη αποστολή, με την ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία (στο Καλίνιγκραντ και όχι τη Μόσχα) για τη 17η αγωνιστική με την οποία θα πέσει η αυλαία του πρώτου γύρου της κανονικής περιόδου.

allstarbasket.grΗ εξέλιξη του αγώνα

Με καλό ρυθμό και τον Τζίμερ Φριντέτ κεφάτο (8π.) ο Παναθηναϊκός έκανε καλό ξεκίνημα στο ματς, κι είχε ήδη πετύχει 18 πόντους έπειτα από έξι λεπτά αγώνα, έχοντας προβάδισμα 4 πόντων.

Επιτρέποντας όμως τα τρίποντα της Ρεάλ και με λάθος επιλογές στην επίθεση, έμεινε άποντος μέχρι να τελειώσει η πρώτη περίοδος και με ένα 8-0, οι Ισπανοί προσπέρασαν 22-18. Το έκαναν δε και 10-0 στην αρχή της β΄περιόδου.

Με καλή άμυνα στον Καλάθη, ο Παναθηναϊκός δεν είχε την απαιτούμενη δημιουργία. ισοφάρισε μεν προσωρινά, μόλις με το πρώτο καλάθι του αρχηγού του μετά από 12:13 σε 25-25, αλλά χάνοντας κι άλλα αμυντικά ριμπάουντ, γρήγορα παρέδωσε τα ηνία του ματς στη Ρεάλ.

Οι 13 πόντοι του Τζίμερ Φριντέτ στο ημίχρονο, άφηναν ένα παράθυρο επιστροφής ορθάνοιχτο κι ας ήταν η Ρεάλ Μαδρίτης στο +10, έπειτα από 20 λεπτά αγώνα με 44-34.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο είχε ήδη 8 τρίποντα  (4/8 στη β’ περιόδο) με πολυφωνία, ενώ ο Παναθηναϊκός πλην του Φριντέτ (3/4) είχε 1/9!

allstarbasket.grΗ ομάδα του Ρικ Πιτίνο βγήκε ακόμα πιο “παγωμένη” στο παρκέ για το δεύτερο ημίχρονο.

Με υποδειγματικό παιχνίδι, μηδενικά λάθη και καλές συνεργασίες, η Ρεάλ βρέθηκε στο +18, 57-39 μετά από 3:25 αγώνα στο β’ μέρος!

Δείτε μια no look πάσα του Καμπάτσο στον Τέιλορ την ώρα που η Ρεάλ έχτιζε το +18 (57-39) στη Γ’ περίοδο.

Το τελευταίο τρίλεπτο, οι σωστές επιλογές του Νικ Καλάθη που σταμάτησε να κάνει κατάχρηση επιθέσεων, έδωσε μια ανάσα στην ελληνική ομάδα. Πιέζοντας στην άμυνα με πολύ καλή προσπάθεια από τον Ντίνο Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός έδειξε να έχει σφυγμό.

Μείωσε έως τους 8 πόντους, 58-66 και ξύπνησε κάπως και το κοινό στο σχεδόν γεμάτο, αλλά εξίσου παγωμένο ΟΑΚΑ.

allstarbasket.grΣτην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι αισθητά. Το ματς έμοιαζε σαν το κυνήγι της γάτας με το ποντίκι! Και μολονότι έπεσαν αισθητά τα ποσοστά της Ρεάλ Μαδρίτης από το τρίποντο, διατήρησε τη διαφορά της σε διψήφια νούμερα.

Το πρόβλημα του Παναθηναϊκού είχε εγκατασταθεί για τα καλά στην ίδια του τη ρακέτα. Κι όχι μόνο λόγω των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που έπαιρνε η Ρεάλ, αλλά επειδή βρήκε σκορ ακόμη κι όταν τα γκαρντ της επιτίθονταν στους ψηλούς της ελληνικής ομάδας.

Το τελικό 87-75 ήταν αντιπροσωπευτικό της εικόνας του αγώνα, αν και το κακό για τον Παναθηναϊκό είναι ότι έμοιαζε να έχει αποδεχτεί την ήττααπό τη δεύτερη κι όλας περίοδο…

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 34-44, 58-66, 75-87