Στο “Μελίνα Μερκούρη” της Κρήτης, το απόγευμα του Σαββάτου (20/10) η ΑΕΚ επικράτησε του Ρεθύμνου με 66-57 και υποχρέωσε το Ρέθυμνο στην τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

Στο Ρέθυμνο, στο κλειστό γυμναστήριο “Μελίνα Μερκούρη”, η ΑΕΚ έκαμψε την αντίσταση της ομώνυμης ομάδας, καθώς επικράτησε με 66-57.

Ντεμπούτο για τον Σαντ-Ρος με τη φανέλα της ΑΕΚ και βράβευση για τον Χάρη Γιαννόπουλο από την ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings, πριν την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν απέδωσε το καλύτερο μπάσκετ που μπορούσε να παίξει, καθώς το Ρέθυμνο της έβαλε πολύ δύσκολα. Η πρώτη περίοδος ανήκε στην κρητική ομάδα, μιας και μπήκε στον αγώνα πολύ πιο δυνατά από την ΑΕΚ και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με +2 για την ομάδα του Σταύρου Μυκονιάτη (17-15).

Στη συνέχεια ο αγώνας ήταν πολύ κλειστός με τις δύο ομάδες να είναι στον πόντο. Το Ρέθυμνο, ήταν εξαιρετικό για τρεις περιόδου δημιουργώντας στην ΑΕΚ σημαντικά προβλήματα.

Ωστόσο, η “Ένωση” πάτησε γκάζι στην τελευταία περίοδο και προηγήθηκε ακόμα και με 10 (65-55). Τελικά η ΑΕΚ πέρασε από το Ρέθυμνο με το τελικό σκορ 66-57, να έρχεται ίσως και πιο δύσκολα από όσο φαίνεται.

Αυτό που επισκίασε, κάπως, τη νίκη της ΑΕΚ ήταν ο τραυματισμός του Χάντερ στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Αμερικανός σέντερ χτύπησε στο πόδι και οδηγήθηκε κατευθείαν στον πάγκο για να του παραχθούν οι πρώτες βοήθειες.

Πρώτος σκόρερ και καθοριστικότερος παίκτης για την ΑΕΚ ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 15 πόντους, ενώ πολύ θετική παρουσία είχαν και οι Ράταν-Μέις (13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαντ-Ρος (7 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα).

Για το Ρέθυμνο πρώτος σκόρερ ήταν ο Γκάιτον (12 πόντους), αλλά με μόλις 3 εύστοχα σουτ. Δεύτερη αξιόπιστη λύση ήταν ο Μπρέισι-Ντέιβις (10 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 31-30, 46-49, 57-66

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Μυκονιάτης): Γλυνιαδάκης 4, Μπαρτ 17 (2), Ραζής 4, Ντάνιελς, Μπρέισι-Ντέιβις 10 (1), Σιγκούνας, Καλογιαννίδης 2, Κλάντον 8 (13 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κουρέπης, Γκάιτον 12 (3/13 σουτ)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Καββαδάς 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Ματσιούλις 2 (0/5 σουτ), Γκρίφιν 2 (1/6 σουτ), Λαρεντζάκης 15 (3), Τσαλμπούρης 2, Χάντερ 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 8 (7 ριμπάουντ), Σαντ-Ρος 7 (2/2 δίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 κόψιμο), Ρατάν-Μέις 13 (4/13 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη)

Λαρεντζάκης: “Πρέπει να έχουμε υπομονή”