Η επιβλητική πορεία της Εφές στη EuroLeague, καλά κρατεί! Η πρωτοπόρος της διοργάνωσης (19-3) πέρασε και από το Βελιγράδι την Παρασκευή (31/01) νικώντας με 85-78 τον Ερυθρό Αστέρα (9-13).

Αν κι έπαιξε λίγο με τη φωτιά στο φινάλε, όταν επέτρεψε στον Ερυθρό Αστέρα να γυρίσει από το -24 και να φτάσει σε απόσταση έξι πόντων, 76-82, η Εφές είχε χτίσει τόσο μεγάλη διαφορά που μόνο εάν “αυτοκτονούσε” θα έχανε το ματς!

Με ηγέτη τον “σεληνιασμένο” Σέιν Λάρκιν και τους Ροντρίγκ Μπομπουά, Κρις Σίνγκλετον να συμβάλλουν στην επίθεση, η Εφές κυριάρχησε του αντιπάλου της και τον υποχρέωσε στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα του!

Κι όλα αυτά με το ξεκίνημα του αγώνα! Η τουρκική ομάδα άρχισε με 11-0 το ματς, και πήγε στο 20-11 στο 7:21 με 10 πόντους του Λάρκιν που είχε ήδη 3/4 τρίποντα.

Ίδιο ξεκίνημα και στη β’ περίοδο για την Εφές, που έκανε 10-0 στο πρώτο δίλεπτο και το 24-16 της Α’ περιόδου είχε ήδη γίνει 34-16. Η διαφορά στο πρώτο ημίχρονο έφτασε στους 24 πόντους, 44-20 για την Εφές με 2:54 για την ανάπαυλα, που τελείωσε στο 51-30.

Ο Αστέρας πήρε 7 παραπάνω επιθετικά ριμπάουντ στο 20άλεπτο, ωστόσο ήταν απελπιστικά άστοχος με 30% στο δίποντο (6/2) και 23,1% στο τρίποντο (3/13).

Μόνο στα τέλη της τρίτης περιόδου, ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε για ένα τετράλεπτο να τον νιώσει η αντίπαλός του, αλλά κι αυτό περισσότερο στην πιο χαλαρή άμυνα της Εφές οφειλόταν. Το 67-46 της Εφές στο 26:50 έγινε 69-56 με 95 δεύτερα για τα 30:00.

Η Εφές ήταν πολύ χαλαρή στην τελευταία περίοδο, ο Λάρκιν πήρε όλο κι όλο ένα σουτ και είχε μείνει στους 24 πόντους των τριών πρώτων περιόδων.

Ο Ότζο μείωσε σε μονοψήφια διαφορά (71-79) με 2:09 για το τέλος κι οι Σέρβοι, άρχισαν να καλοβλέπουν την επιστροφή. Ακόμη περισσότερο όταν ο Κέβιν Πάντερ πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 76-82, με 1:05 για το τέλος!

Εκεί όμως εξαντλήθηκαν τα αποθέματα των γηπεδούχων, οι παίκτες του Αταμάν έκαναν καλή διαχείριση του χρόνου και πολύ σοβαροί στην άμυνα, δεν άφησαν να τους γλιστρήσει από τα χέρια η 19η νίκη τους.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 30-51, 58-72, 78-85

Τα highlights του αγώνα:

Το… χαβά του ο Λάρκιν με 10 πόντους στην αρχή του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα (video)

Σταρκ Αρένα: Ερυθρός Αστέρας-Εφές τίμησαν τη μνήμη Κόμπι και Άρτσιμπαλντ (video)