Προμηθέα

Το “τρένο” του Προμηθέα Πάτρας δεν σταμάτησε ούτε από τον ενθουσιασμό του νεοφώτιστου Χολαργού, καθώς νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (17/11) η ομάδα του Μάκη Γιατρά πέρασε νικηφόρα με 69-57 από το κλειστό “Αντώνης Τρίτσης”.

Με κορυφαίους παίκτες τον Ρίον Μπράουν, τον Ολεκσάντερ Λίποβι και τον Μιχάλη Τσαϊρέλη, ο Προμηθέας έφτασε στην 4η νίκη του σε έξι αγώνα στη Betshop Basket League.

Ο Χολαργός ήταν απελπιστικά άστοχος από τα 6.75μ. τελείωσε το ματς με 2/22 οπότε δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι περισσότερο.

Όπως το περιμέναμε το ματς ήταν κλειστό από την αρχή με τον Προμηθέα Πάτρας να έχει μια ελαφρά υπεροχή και ταυτόχρονο προβάδισμα στο σκορ που έφτασε στο 19-15 στο δεκάλεπτο.

Ωστόσο το ξέσπασμα του Λίποβι στη β’ περίοδο έφερε τους φιλοξενούμενους έως το +13, 31-18 με 3:15 για το ημίχρονο.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη αντέδρασε, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς οδήγησε την αντεπίθεση κι ο Χολαργός μείωσε 29-33 στο τελευταίο λεπτό.

Τα λάθη των γηπεδούχων συν το κρεσέντο του εντυπωσιακού Ρίον Μπράουν ώθησαν τον Προμηθέα στο +9, 41-32 στο ημίχρονο.

Το πρόβλημα του Χολαργού από τα 6.75μ. αποτέλεσε τελικά την αιτία να μην μπορεί να γυρίσει ποτέ στο παιχνίδι.

Απελπιστικά άστοχοι, οι παίκτες των νεοφώτιστων και παρ’ όλα αυτά επέμειναν με αποτέλεσμα να βρεθούν πολύ πίσω στο σκορ, 46-60 με το που άρχισε η τελευταία περίοδος και με τον Ρίον Μπράουν να κάνει σπουδαίο παιχνίδι.

Εκείνη τη στιγμή της μεγαλύτερης διαφοράς υπέρ των Πατρινών, ο Χολαργός είχε 1/17 τρίποντα και ο Προμηθέας 8/21!

Η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τέλος, αφού ο ρυθμός έπεσε, ο Προμηθέας συντήρησε τη διαφορά του και ξανάφτασε στο +14 πριν τελειώσει τον αγώνα με νίκη 69-57.

Ερωτηματικό παραμένει η κατάσταση του Λεωνίδα Κασελάκη ο οποίος τραυματίστηκε και η διάγνωση θα βγει αργότερα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-41, 46-54, 57-69

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 8, Οκερεαφόρ 6, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 11 (1), Ντόρσεϊ 2, Καμπερίδης, Σπυριδωνίδης 1, Κώττας 5, Λοβ 8, Σκουλίδας, Χόκινς 4, Γιάνκοβιτς 12 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Λίποβι 15 (3), Γκίκας 7 (1), Τσαϊρέλης 10 (1), Γερομιχαλός, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 2, Κατσίβελης 2, Μέιερ 6, Όντουμ, Μπράουν 19 (3), Παρκς 4.