Στον τελικό των playoffs της Liga Endesa, στο πρωτάθλημα Ισπανίας, προκρίθηκε μια ώρα μετά τα μεσάνυχτα της Παρασκευής η Μπαρτσελόνα, η οποία νίκησε την Τενερίφη με 89-72 και με 2-1 πήρε το “εισιτήριο”.

Εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τη Ρεάλ Μαδρίτης, που με τη σειρά της είχε αποκλείσει 2-1 τη Βαλένθια, και θα έχει το πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς!

Με τον Νικ Καλάθη (13 π.) και τον Πάου Γκασόλ (15 π. σε 13:55 συμμετοχής), ηγέτες, η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 46-39 στο ημίχρονο, αλλά στην τρίτη περίοδο έκανε τη διαφορά.

Το βάθος στον πάγκο και η ποιότητά της, λύγισαν τη μαχητική Τενερίφη, τρίτη φέτος στην κανονική περίοδο.

Η άμυνα των Καταλανών στη ρακέτα τους, έκανε τη διαφορά, καθώς η Τενερίφη σκόραρε με πολύ μεγάλη δυσκολία και δεν αρκούσαν τα τρίποντα του Ντόρνεκαμπ (19π. με 6/9).

Ο Σερμαντίνι έπαιρνε πολύ δύσκολα την μπάλα, ο Μαρσελίνιο Χουέρτας “πνίγηκε” από την άμυνα και είχε 3/12 σουτ, οπότε δεν υπήρχαν πολλές επιλογές ώστε η Τενερίφη να κυνηγήσει την έκπληξη.

Ο Μπράντον Ντέιβις πέτυχε 14 πόντους με συμβολή κυρίως στο δεύτερο μισό ενώ ο Κόρεϊ Χίγκινς πέτυχε επίσης 14 πόντους για την Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 46-39, 68-50, 89-72