Με όπλο την άμυνά της, η ΑΕΚ σταμάτησε το σερί τριών ηττών και νίκησε με 70-64 την Καρδίτσα εκτός έδρας, σε αγώνα που έγινε το Σάββατο για τη 12η αγωνιστική της Basket League.

Με αυτοπεποίθηση από την ευρωπαϊκή της νίκη-πρόκριση επί της Τόφας, η ομάδα του Ηλία Καντζούρη βρήκε τον τρόπο να απαντήσει στις δυσκολίες που της έβαλε η ενισχυμένη ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, που έδειξε ότι θα ανέβει επίπεδο μετά τις τελευταίες της αλλαγές.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 7-5 ρεκόρ, κι οι γηπεδούχοι έμειναν στην τελευταία θέση στο 1-11.

Φλιώνης (12π.), Γουίλιαμς και Στρέλνιεκς (από 13π.), Μάντσεν (11π.) ήταν κορυφαίοι της ΑΕΚ, που είδε τον Ακίλ Μίτσελ να παίρνει 14 ριμπάουντ και τον ΜακΓκριφ να κάνει double double με 11-14, αν και είχε τους 9 πόντους από την Α’ περίοδο.

Ο Λαμάρ Πίτερς πέτυχε 16 πόντους στο ντεμπούτο του για τους γηπεδούχους, τους 10 μάλιστα συνεχόμενους όταν από το 45-55 πήγε τον αγώνα στο 55-55 του τρίτου δεκαλέπτου.

Άλλους 11 είχε ο Μπέιχαμ.

Η ανανεωμένη και ενισχυμένη Καρδίτσα, στάθηκε πολύ καλά από την αρχή του αγώνα, απέναντι στην ποιοτικότερη ΑΕΚ. Με τον ενθουσιασμό και το μακρινό της σουτ, ήταν ανταγωνιστική, τη στιγμή που η ΑΕΚ βρήκε στο πρόσωπο του Κάμερον ΜακΓκριφ τον ηγέτη στο επιθετικό της κομμάτι.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν 5-0 στο τέλος της Α’ περίοδου για να προηγηθούν 24-20 και να φτάσουν στο +7, 27-20 με την έναρξη της β’ περιόδου.

Η Καρδίτσα, όμως επέστρεψε αμέσως (27-27) με τον Γουέστ και τον Γκάμπροβσεκ και προσπάθησε με την άμυνά της να μην αφήσει την ΑΕΚ να βρίσκει εύκολο καλάθι.

Η ομάδα του Καντζούρη πήγαινε κυρίως μέσα στη ρακέτα και με τους Στρέλνιεκς-Γουίλιαμς προηγήθηκε 39-37 στο ημίχρονο, με συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, ειδικά στο τελευταίο πεντάλεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε διαφορετική εικόνα, καθώς μετά από το “πόντο-πόντο” του πρώτου μέρους, ακολούθησαν τα μεγάλα σερί.

Πρώτο ήταν εκείνο της ΑΕΚ που ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 45-40 μετά από τρία λεπτά αγώνα στην τρίτη περίοδο, έκανε 15-0 σερί και προηγήθηκε με τη μεγαλύτερη διαφορά της, 55-45.

Η Καρδίτσα απάντησε και για την ακρίβεια, ο νέος της παίκτης, Λαμάρ Πίτερς απάντησε, καθώς έκανε ένα προσωπικό σερί 1-0 με το οποίο η Καρδίτσα ισοφάρισε 55-55 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Εκ των κορυφαίων της ΑΕΚ, ο Δημήτρης Φλιώνης έβαλε ξανά την ομάδα του στη θέση του οδηγού και η ποιότητα των παικτών της, της έδωσαν τη δυνατότητα να φύγει και με 9 πόντους, 67-58 με 2:08 για το τέλος.

Η άμυνα των φιλοξενούμενων είχε κάνει τη δουλειά της, η Καρδίτσα έμεινε σε μόλις εννέα πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο και το τρίποντο του Γουίλιαμς με 1 λεπτό για το τέλος, που έκανε το 70-61 για την ΑΕΚ “σφράγισε” την ανανέτρηση.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 37-39, 55-55, 64-70