Με καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο και πολυφωνία στην επίθεση, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε με 81-68 την Καρδίτσα στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” σε εξ αναβολής αγώνα για την 4η αγωνιστική της Basket League που έγινε την Παρασκευή.

Με κορυφαίους παίκτες και παράλληλα, πρώτους σκόρερ τους Έλληνες, Βασίλη Μουράτο (15π.), Δημήτρη Κακλαμανάκη (14π.), και συνολικά πέντε διψήφιους σκόρερ, οι Πατρινοί επιβεβαίωσαν την υπεροχή τους, απέναντι στην Καρδίτσα, που έπαιζε χωρίς τον τραυματία Μπέιτμον και στη διαδρομή, έχασε με τραυματισμούς και τους Κάμφορ-Χάντερ.

Ο Άντονι Κάουαν είχε 12 πόντους-12 ασίστ κι όταν ήλθαν και τα τρίποντα στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Χριστόπουλου ασφάλισε την 4η νίκη της, σε εννέα αγώνες πρωταθλήματος κι έχει δύο παιχνίδια ακόμα, να διεκδικήσει την 7η θέση της βαθμολογίας που οδηγεί με τη λήξη του Α’ γύρου, στο Final-8 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Θεσσαλοί, είχαν επίσης κορυφαίο και πρώτο σκόρερ έναν Έλληνα, τον Γιώργο Γκιουζέλη (15π. με 6/7 σουτ), ωστόσο, η παραγωγικότητά τους περιορίστηκε στο 2ο 20άλεπτο.

Έμειναν σε μόλις μια νίκη κι ενώ απομένει μια αγωνιστική για να τελειώσει ο Α’ γύρος, ωστόσο με τις αλλαγές που έχουν κάνει και τη στήριξη που τους προσφέρει το κοινό της πόλης, έχουν χρόνο να καλύψουν το έδαφος που απαιτείται για την παραμονή τους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Προμηθέας είχε τα ηνία της αναμέτρησης στην α’ περίοδο, με αιχμή το παιχνίδι του στη ρακέτα.

Έβλεπε τα “ρήγματα” στην άμυνα της Καρδίτσας, χτυπούσε, όντας διαβασμένος και πήγε δύο φορές τη διαφορά στους επτά πόντους, με τελευταία το 19-12, πριν τελειώσει η Α’ περίοδος με 19-13 υπέρ του.

Η Καρδίτσα άλλαξε πεντάδα και προσανατολισμό, τα Ελληνόπουλα που έριξε στο παρκέ ο Αγγέλου, έπαιξαν την καλή άμυνα που ήθελε κι από την οποία άρχιζε και η επιθετική δράση, ως φυσική συνέπεια.

Ο νέος παίκτης μάλιστα των Θεσσαλών, ο Γιώργος Γκιουζέλης πέτυχε 7 πόντους στη β’ περίοδο, ο Γιάννης Αγραβάνης 6 και οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 13-0 σε 4,5 λεπτά για να προηγηθούν 25-19.

Έφτασαν με τη σειρά τους στο +7 με το τρίποντο του Αθηναίου (28-21) ενθουσιάζοντας το κοινό τους στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Ο Προμηθέας απάντησε, με κύρια αιχμή τον Κακλαμανάκη (6π. στο Β’) ενώ Κάουαν και Κουλμπόκα πέτυχαν δύο τρίποντα που τόσο είχαν ανάγκη οι Πατρινοί σε εκείνο το σημείο, για να φέρουν τον αγώνα στα ίσια, 35-35.

Το ημίχρονο τελείωσε με 37-35 για τους γηπεδούχους σε ένα ισορροπημένο παιχνίδι μετά από 20 λεπτά.

Ο Προμηθέας προσπάθησε με τη σειρά του να δώσει επίσης έμφαση στην άμυνα, το κατόρθωσε, κι αφού οι γηπεδούχοι έχασαν κάποιες λύσεις, αφού εκτός από την απουσία του Μπέιτμον, χτύπησαν και οι Χάντερ-Κάμφορ.

Κακλαμανάκης και Κάουαν πέτυχαν από έξι πόντους στην αρχή της τρίτης περιόδου, όπου η ομάδα τους έκανε 12-2, για το 47-39.

Πλέον οι φιλοξενούμενοι είχαν τον πρώτο λόγο, πήγαν με 9 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο, η οποία άνοιξε με μια βολή από τεχνική ποινή στον Βαγγέλη Αγγέλου, για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα του Προμηθέα, 57-47.

Ο Γιώργος Γκιουζέλης, πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων με 15 πόντους, πέτυχε δύο τρίποντα για να μειώσει η ομάδα του στους 6, 55-61, αλλά ποτέ ξανά η Καρδίτσα δεν βρέθηκε τόσο κοντά.

Ο Προμηθέας που είχε 3 εύστοχα τρίποντα σε τρεις περιόδους, πέτυχε 5 στην τελευταία, έφυγε 70-57 κι ο Βασίλης Μουράτος, σφράγισε τη νίκη της ομάδας του στο δίλεπτο:

Πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 76-63, για να είναι με τη σειρά του ο πρώτος σκόρερ των νικητών (15π.), με 10 από τους πόντους του, στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Tα δεκάλεπτα: 13-19, 37-35, 47-56, 68-81