Εντυπωσιακός ο Αίας Ευόσμου έριξε δεύτερη συνεχόμενη “βόμβα” στην Elite League κερδίζοντας με 75-66 εκτός έδρας τον Ηρακλή, την Τετάρτη, στη 18η αγωνιστική της Elite League!

Μετά τη σπουδαία του νίκη επί του Αμαρουσίου, η ομάδα του Γιώργου Ζαφειρούδη πιστοποίησε την αγωνιστική της πρόοδο, με ένα τεράστιο διπλό στην πιο δύσκολη έδρα της κατηγορίας, το Ιβανώφειο.

Η ομάδα του Ευόσμου ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τους γηπεδούχους και προηγήθηκε με 46-29.

Ο Ηρακλής έβγαλε μεγάλη νευρικότητα, ήταν απελπιστικά άστοχος για 30 λεπτά κι είναι ενδεικτικό πώς είχε 2/26 τρίποντα με την ολοκλήρωση της τρίτης περιόδου και το σκορ στο 43-60.

Ο Αίας, είχε προηγηθεί έως και 20 πόντους διαφοράς, όμως η ομάδα του Γυμνόπουλου άρχισε με 4/6 τρίποντα την τελευταία περίοδο, μείωσε 59-66 με 4:19 για το τέλος, αλλά η αντεπίθεση δεν είχε συνέχεια.

Το τρίποντο του Καλογιαννίδη κι οι βολές των Γουόκερ-Τζέφερσον σφράγισαν τη νίκη των φιλοξενούμενων, που με τέτοιες εμφανίσεις μπορούν να αποφύγουν την ψυχοφθόρο διαδικασία των play out, για την παραμονή.

Ο Καϊρί Γουόκερ με 31 πόντους ήταν κορυφαίος του γηπέδου, ενώ ο Τάιους Τζέφερσον άγγιξε το triple double με 12 πόντους, 11 ασίστ, 9 ριμπάουντ για τον Αίαντα.

Ο Κάρτραϊτ πέτυχε 19 πόντους για τον Ηρακλή, αλλά με 6/17 προσπάθειες

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 29-46, 43-60, 66-75

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.-Κοϊμτζόγλου-Τσάνταλη (Παπαδόπουλος Ν.)

Ηρακλής (Γυμνόπουλος): Παπαρέγκας 9 (2), Αμπατζάς 2, Γκάθραϊτ 19 (1), Γοργόνης 5 (1), Λιάπης 2, Μακρής, Χαριτόπουλος 7, Παπαντωνίου 7, Τέιλορ 13 (2), Βουλγαρόπουλος 2.

Αίας Ευόσμου (Ζαφειρούδης): Τζέφερσον 11, Γουόκερ 31 (2), Ναούμης 8 (1), Πετράκης, Κωνσταντινίδης 3 (1), Πετανίδης 4, Σταυριανόπουλος, Καλογιαννίδης 9 (1), Δεληγεώργης 6 (1), Καραγιαννίδης 2.

Δείτε τι έγινε στους τέσσερις πρώτους αγώνες της Elite League, που ολοκληρώθηκαν νωρίτερα, την Τετάρτη.