Ως φαβορί για το Final 4 της Euroleague, χαρακτήρισε τον Ολυμπιακό ο προπονητής της Ούνικς Καζάν, Βέλιμιρ Περάσοβιτς.

Μετά την ήττα της ομάδας του, 84-87 στην παράταση, την Παρασκευή, ο Περάσοβιτς δήλωσε:

“Παίζαμε κόντρα σε μία εξαιρετική ομάδα, ένα από τα φαβορί για το Final 4.

Παίζει εξαιρετική άμυνα. Το σκορ ήταν 7-10 στην παράταση, ούτε ο αντίπαλος μπορούσε να σκοράρει. Δεν ήταν ο αγώνας των επιθέσεων. Ο Ολυμπιακός περίμενε τις αλλαγές στην άμυνα, είχε εξαιρετικό ποσοστό στα δίποντα. Εμείς είχαμε άσχημο ποσοστό, χάσαμε εύκολα καλάθια.

Το παιχνίδι ήταν σκληρό, ένα ωραίο ματς.

Στο διάστημα μεταξύ της α’ και της β’ περιόδου παίξαμε άσχημα στην άμυνα και επιτρέψαμε στον Ολυμπιακό να πάρει πλεονέκτημα. Το κλειδί του αγώνα ήταν πως δεν είχαμε σκορ στην αρχή της παράτασης.

Παίζαμε άμυνα με αλλαγές και οι έμπειροι παίκτες του Ολυμπιακού αξιοποίησαν το γεγονός αυτό και το μειονέκτημά μας. Έτσι εξηγείται η διαφορά των ασίστ. Δυστυχώς το ματς πήγε στην πλευρά του Ολυμπιακού αν και θα μπορούσαμε να κερδίσουμε και εμείς”.

Όταν χάνεις μπορείς να το πεις. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, με μία ομάδα εξαιρετικής φόρμας.

Κέρδισε την Αρμάνι και την Μακάμπι με διαφορά.

Έτσι είναι το μπάσκετ. Δεν είναι εύκολο να πεις ότι είσαι ευχαριστημένος. Είχαμε προβλήματα στο να επιτεθούμε στην άμυνα του Ολυμπιακού”.