Περιστέρι από τα… παλιά, γιόρτασε την επιστροφή του στην Betshop.gr Basket έπειτα από πέντε χρόνια με μια μεγάλη νίκη, 83-80 επί της ΑΕΚ στο “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Ήταν ένα μαγικό απόγευμα Σαββάτου στο Περιστέρι, όπου η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη ενώπιον του κοινού της επιβεβαίωσε πως δεν επέστρεψε στη μεγάλη κατηγορία για να παλεύει για την παραμονή της, αλλά για να πρωταγωνιστεί, όπως τότε, στα καλά της χρόνια που τα πρόλαβε κι ως παίκτης, ο νυν προπονητής της!

Όλη η δουλειά για το Περιστέρι έγινε στο πρώτο ημίχρονο κι ειδικά στη δεύτερη περίοδο! Εκεί όπου με καταπληκτική άμυνα, κράτησε την ομάδα του Λούκα Μπάνκι σε μόλις οκτώ πόντους και το επιμέρους σκορ ήταν 23-8 για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με 19 πόντους διαφοράς, 44-25!

Η ΑΕΚ όμως έδειξε ότι έχει “μέταλλο” επέστρεψε, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα στο 34′ κι έφτασε σε απόσταση βολής με γκολ-φάουλ του Γιόνας Ματσιούλις που μείωσε σε 79-77 στα 36 δευτερόλεπτα για το τέλος!

Εκεί όμως χτύπησε το δίδυμο Χάροου-Μπεντίλ που με συνεργασία έκαναν γκολ-φάουλ στα 15 δευτερόλεπτα για το 81-77. Ο Γκανέζος σέντερ έχασε τη βολή αλλά κι ο Ράταν Μέις αστόχισε σε τρίποντο για να σφραγίσει τη νίκη του Περιστερίου ο Κλαρκ για το 83-77!

Στα 2,5 δεύτερα για το τέλος, ο Γκρίφιν με τρίποντο έγραψε το τελικό 83-80.

Ο Ράιαν Χάροου ήταν ο μεγάλως πρωταγωνιστής των νικητών με 21 πόντους (9/10 διπ., 1/2 τριπ.!), 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Μπεν Μπεντίλ πρόσθεσε αθόρυβα 16 πόντους, ενώ θετική ήταν κι η παρουσία του Βασιλόπουλου (12π.) που έβαλε το μεγάλο τρίποντο στο 1:21 για το τέλος για το 79-71!

Ο Ράταν Μέις (22 πόντοι, 8 ασίστ) είχε ηγετικό ρόλο στο παιχνίδι της ΑΕΚ, ο Γιόνας Ματσιούλις (προφανώς) έπρεπε να πάρει περισσότερες προσπάθειες πρόσθεσε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Με λίγο χρόνο ακόμα, η ΑΕΚ ίσως μπορούσε να πάρει τον αγώνα, αλλά φάνηκε να πληρώνει το κακό της πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 44-25, 67-47, 83-80

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ ΒΙΚΟΣ COLA  (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 12 (2), Χάροου 21 (1), Γκρέι 10 (1), Σίρκο 1, Ντάνιελ 9, Μουράτος 7, Σκορδίλης 1, Φιλιππάκος, Κλαρκ 6 (2), Αγραβάνης, Μπεντίλ 16, Καράμπελας.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ράταν Μέις 22 (3), Λαρεντζάκης 12 (1), Ματσιούλις 13 (2), Χάντερ 6, Μωραΐτης, Ρογκαβόπουλος, Σάκοτα 5 (1), Καββαδάς, Γιαννόπουλος 5 (1), Τσαλμπούρης, Γκρίφιν 13 (3)

*Πριν από την έναρξη του αγώνα, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γκριγκόρ Χίζνιακ, του Ουκρανού πρώην αθλητή του Περιστερίου και του Μακεδονικού που έφυγε από τη ζωή την Παρασκευή (05/10) σε ηλικία 45 ετών.