Την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα και την πρώτη στην εποχή του Αργύρη Πεδουλάκη πέτυχε την Κυριακή (15/11) το Περιστέρι το οποίο νίκησε με 84-72 το Μεσολόγγι στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”.

Ήταν η πρώτη ήττα του νεοφώτιστου Μεσολογγίου στη Stoiximan Basket League, στην οποία είχε αρχίσει με τρεις συνεχόμενες νίκες!

Ο Μάρβιν Τζόουνς και ο Γιάννης Αθηναίου ήταν οι κορυφαίοι παίκτες του αγώνα, για το Περιστέρι.

Ο μεν Τζόουνς με 19 πόντους από 8/10 προσπάθειες συν 8 ριμπάουντ, έκανε τη διαφορά στη ρακέτα, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν διακρίθηκε ιδιαίτερα σε ένα ματς που παίχτηκε από τα… 6.75μ.!

Αμφότερες οι ομάδες πέτυχαν περισσότερα τρίποντα από  δίποντα!

Το μεν Περιστέρι είχε 14/28 τρίποντα με πρωταγωνιστή τον Γιάννη Αθηναίου που είχε 5/5 και τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ!

Οι παίκτες του Πεδουλάκη σημείωσαν λιγότερα δίποντα, 13/31, τα 8 εκ των οποίων ο Μάρβιν Τζόουνς!

Ο Μάρβιν Τζόουνς

Αντίστοιχα και το Μεσολόγγι, είχε 12/29 τρίποντα και 10/24 δίποντα!

Η τριάδα Γκριν-Φέγκιουσον-Αγραβάνης πέτυχε 45 πόντους, ο Χατζηνικόλας βοήθησε με 8 πόντους από 3/3 σουτ αλλά το Μεσολόγγι άντεξε 33 λεπτά.

Αν και βρέθηκε να χάνει με 45-27 μετά από 18 λεπτά αγώνα και 49-35 στο ημίχρονο, επέστρεψε και μείωσε στο καλάθι (71-68) με 7:39 για τη λήξη!

Όμως έμεινε δίχως πόντο για 5,5 λεπτά, το Περιστέρι ξέφυγε 76-68 και 79-70 με το 5ο τρίποντο του Αθηναίου, που τελείωσε την υπόθεση-νίκη με 69 δευτερόλεπτα για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 49-35, 65-57, 84-72

Τα highlights από τη νίκη του Περιστερίου (video)