O Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 12 από τους 17 πόντους του στην τέταρτη περίοδο και ο Παναθηναϊκός πέρασε από το Περιστέρι με 74-68 το μεσημέρι της Δευτέρας σε αγώνα για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ο Παναθηναϊκός ουσιαστικά εκμεταλλεύτηκε την απουσία λύσεων του Περιστερίου στο δεύετρο μισό και όσο ο αγώνας κυλούσε προς το τέλος, και τότε, γύρισε από το εις βάρος του -12 (55-43) για να προηγηθεί με 9 πόντους, 72-63 με το κρεσέντο του Παπαπέτρου που πέτυχε 10 πόντους σε τρία λεπτά!

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν μόλις 23 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, σε δείγμα της αφλογιστίας τους από τη στιγμή που ξέμειναν από γκαρντ!

Ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 14-2 στη Stoiximan Basket League, ενώ το Περιστέρι έπεσε στην 6η θέση, με 9-9.

Μολονότι έχασε τον Καράμπελα στην προθέρμανση από ενοχλήσεις στο πέλμα, το Περιστέρι μπήκε με ενθουσιασμό στο παρκέ.

Το πλάνο του, ήταν να τρέξει τον Παναθηναϊκό που έχει αδυναμίες στο αμυντικό transition, όπως είχε φανεί και στον αγώνα του με τον Ερυθρό Αστέρα στη Euroleague.

Πόσο μάλλον, από τη στιγμή που του έλειπε και ο Τι Τζέι Μπρέι που ‘χει κληθεί μόνο για το ελληνικό πρωτάθλημα αλλά έσπασε τον καρπό του!

Ο Τεράν Πέτεγουεϊ ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, ενώ και ο Χόρχε Γκουτιέρεζ, πήρε άριστα στην… ταχύτητα, στη δημιουργία και στη συμβολή του στην υπεροχή των γηπεδούχων.

Αν και ο Παναθηναϊκός προσπέρασε 18-15 από 11-15 στο 7,5, έχανε τελικά από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, με το τρίποντο του Σαλούστρου από το κέντρο!

Πλέον στη β’ περίοδο το Περιστέρι ήταν απόυλτα κυρίαρχο, ο ΜακΛιν ακολουθούσε τον Πέτεγουεϊ, ο Βασιλόπουλος είχε 5 ασίστ (!) κι ο Σαλούστρος 7 πόντους-6 ριμπάουντ στο 20άλεπτο!

Στις αρχές της τρίτης περιόδου το Περιστέρι έφυγε με 12 πόντους, 55-43, αλλά πλέον ο ρυθμός του αγώνα είχε αλλάξει.

Ο Γκουτιέρεζ χτύπησε στο τέλος της β’ περιόδου σε διαφημιστική πινακίδα και του τοποθετήθηκε κολάρο στον αυχένα και πλέον το Περιστέρι είχε μείνει με μόνο οργανωτή τον Μάντζαρη, ενώ κλήθηκε και ο -σούτινγκ γκαρντ- Γούνταρντ να βοηθήσει στην οργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός απλά κατόρθωσε να κρατήσει μια επαφή με το σκορ, με τις δύο ομάδες να έχουν επιμέρους σκορ στην τρίτη περίοδο 10-11, με πολλά λάθη και αστοχία.

Το γρίφο έλυσε τελικά ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τις προσωπικές του φάσεις στην τελευταία περίοδο.

Αφού ο Παναθηναϊκός γύρισε από το -12 (55-43) και το 55-48 του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παπαπέτρου έδωσε το προβάδισμα με 62-61 και πέτυχε 10 από τους 12 πόντους της ομάδας του σε ένα τρίλεπτο, στο οποίο προηγήθηκε με 72-63!

Δείτε το “κρεσέντο” του Παπαπέτρου στο πιο κάτω video:

Πλέον δεν υπήρχε χρόνος αλλά και λύσεις για τους γηπεδούχους που μείωσαν μέχρι τους 4 και τελικά ηττήθηκαν με 68-74.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Περιστέρι-Παναθηναϊκός: Τρίποντο από το κέντρο στη λήξη του δεκαλέπτου ο Σαλούστρος! (video)

Τα είπαν Μανωλόπουλος, Αλβέρτης Διαμαντίδης (pics)

Περιστέρι: Εκτός 12άδας ο Καράμπελας λόγω ενοχλήσεων