Με το δίδυμο Φρανσίσκο-Ντένμον σε εξαιρετική κατάσταση, το Περιστέρι του Βασίλη Σπανούλη νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 88-68 στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, για τη 10η αγωνιστική της Basket League.

Το Περιστέρι έφτασε πλέον τις έξι σερί νίκες στο πρωτάθλημα, βελτιώνοντας το ρεκόρ του σε 7-2, ενώ οι Πατρινοί έπεσαν στο 3-5.

Ο Μάρκους Ντένμον πέτυχε 25 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (1/1 βολή, 6/8 δίποντα, 4/5 τρίποντα), ενώ ο “διπλός” Σιλβέιν Φρανσίσκο οργάνωσε μαεστρικά το παιχνίδι της ομάδας του έχοντας 12 πόντους και 10 ασίστ. Ο Σακούρ Τζούστον πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ριμπάουντ για τους νικητές.

Χωρίς τους Κόντιτ και Σίμπσον, ο Προμηθέας δεν είχε πολλές λύσεις, ενώ ήταν άστοχος και έχασε τη μάχη των ριμπάουντ.

Ως φιλοξενούμενος, μετά τη νίκη της πρεμιέρας στο Λαύριο, ο Προμηθέας μετράει πλέον τέσσερις διαδοχικές ήττες στο πρωτάθλημα.

Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα πέτυχε 13 πόντους με 4/11 σουτ, ο Τζο Γιανγκ είχε 14 με 5/11 σουτ, ενώ ο Κάουαν μέτρησε 10 πόντους με 3/11 σουτ, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ για τους ηττημένους.

Όσον αφορά τις επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων, ο Προμηθέας θα δώσει τα δύο αναβληθέντα παιχνίδια του με την Καρδίτσα εκτός (30/12, 17:00) και τον Παναθηναϊκό εντός (2/1, 19:15), ενώ το Περιστέρι θα κοντραριστεί με τον Κολοσσό στη Ρόδο (30/12, 16:00).

Το Περιστέρι ήταν πολύ καλύτερο στο πρώτο δεκάλεπτο, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και προηγήθηκε με 19-10, λίγο πριν το τέλος της περιόδου.

Με τρίποντο του “καυτού” Μάρκους Ντένμον που έφτασε τους 14 πόντους χωρίς να χάσει σουτ, η διαφορά πήγε ξανά στους 9 πόντους (30-21 στο 16′), ενώ λίγο αργότερα έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (38-27 στο 18′), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με 42-32.

Ο Ντένμον ολοκλήρωσε το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας 16 πόντους με 1/1 βολή, 3/3 δίποντα και 3/4 τρίποντα.

Η διαφορά έφτασε τους 15 πόντους στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (47-32) και ο Ντένμον την 20άρα με 8/9 σουτ εντός παιδιάς!

Οι Πατρινοί το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στους 10 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-48), με τον Κουλμπόκα να φτάνει τους 13 πόντους.

Το Περιστέρι κατάφερε να διατηρήσει μια διψήφια διαφορά και στο τελευταίο δεκάλεπτο, την οποία ανέβασε μέχρι τους 21 πόντους (88-67), λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-32, 58-48, 88-68.