Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε συνέχισε την εξαιρετική της πορεία με νίκη απέναντι στην Μπασκόνια με 96-87, το βράδυ της Παρασκευής (04/01), για τη 16η αγωνιστική της Euroleague, στην Τουρκία.

Το παιχνίδι από την έναρξή του ήταν ντέρμπι με τη Φενέρμπαχτσε να παίρνει κεφάλι νωρίς στο σκορ, αλλά την Μπασκόνια να απαντά άμεσα και να μπαίνει εκείνη μπροστά.

Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντό του έβαλε μπροστά τη Φενέρμπαχτσε με 27-22, στα 0:33 πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου, με αυτή να είναι η μέγιστη διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο.

Τελικά, το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα έκλεισε με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά με δύο πόντους (27-25) και δίνοντας την εντύπωση ότι θα έχει δύσκολο έργο για την κατάκτηση της νίκης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μεγαλύτερο προβάδισμα, αλλά η Μπασκόνια έμεινε αρκετά κοντά στους αντιπάλους της μέχρι και 3:13 πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Εκεί ο Νίκολο Μέλι, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής της Φενέρμπαχτσε στο πρώτο μισό του αγώνα(13 πόντοι, 2/2 διπ., 3/3 τριπ.) με τρίποντο έκανε το 43-35 και έδωσε αέρα 8 πόντων στην ομάδα του.

Ο Ιταλός φόργουορντ με buzzer beater έκανε το 48-41 για να κλείσει με αυτό το σκορ το πρώτο μισό του αγώνα στην Τουρκία.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η Φενέρμπαχτσε έδειξε για πιο λόγο είναι πρώτη στη Euroleague και μέσω της εξαιρετικής της άμυνας βρήκε περισσότερες ευκαιρίες να ανεβάσει ψηλά την υπέρ της διαφορά.

Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντό του ανέβασε τη διαφορά στους 19 πόντους (67-48) με τη Φενέρμπαχτσε να κάνει επιμέρους 19-7 στα πέντε πρώτα λεπτά της επανάληψης. Στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε και πάνω από τους 20 (69-48) με την Φενέρμπαχτσε να “πνίγει” την Μπασκόνια.

Ωστόσο, η Μπασκόνια δεν τα παράτησε τόσο εύκολα και με δικό της επιμέρους σκορ (31-11) κατάφερε να μειώσει στον πόντο 80-79, έξι λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα, με πρωταγωνιστή τον Σαβόν Σιλντς (22 πόντοι, 8/13 διπ., 1/1 τριπ., 1/2 βολές).

Βέβαια, η Φενέρμπαχτσε έδειξε το χαρακτήρα της και ξέφυγε εκ νέου από την Μπασκόνια με 92-84, με τρίποντο του Μάρκο Γκούντουριτς, ένα λεπτό πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα

Η Φενέρμπαχτσε βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-1, ενώ η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς υποχώρησε στο 7-9.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 48-41, 75-65, 96-87