Χάλκινο μετάλλιο για τη Σλοβενία στο Eurobasket U18 του Βόλου απέναντι στην Εθνική Εφήβων που έχασε τον έλεγχο του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και είδε τη διαφορά να ξεφεύγει τρομακτικά. Ήττα με 81-57 στο Κλειστό της Νέας Ιωνίας. Καλή και η τέταρτη θέση για τους διεθνείς που έφτασαν κοντά σ’ ένα μετάλλιο, όταν λίγοι τους πίστευαν στην αρχή. Με δουλειά και ευκαιρίες σε συλλογικό επίπεδο, πολλά από αυτά τα παιδιά θα κάνουν… θραύση στο μέλλον!

Η εκκίνηση ήταν πολύ καλή για τους διεθνείς μας, χάρη στους Καράμπελα και Κάδρα που μαζί σημείωσαν το 9-2 του 2′. Οι Σλοβένοι προσαρμόστηκαν στον αγώνα, επέτρεψαν πόντους μόνο με βολές και ο Γκλας με τρίποντο μείωσε στο 14-12 του 10′.

Οι άμυνες ήταν σκληρές, το σκορ έμεινε χαμηλά και κανείς δεν μπόρεσε να ξεφύγει ελέω και της διαχείρισης στην κούραση. Η ελληνική επίθεση κόλλησε αρκετά, ο Γκλας ”κυνηγούσε” παντού τον Ρογκαβόπουλο και ο Νέμανιτς έδωσε το πρώτο σλοβενικό προβάδισμα στο 14′. Πόντο, πόντο συνεχίστηκε το ματς και ο Καλόγηρος διαμόρφωσε το 26-25 στο 20′.

Υποθετικά, το στυλ του αγώνα μας ευνοούσε, όμως οι παίκτες του Μαρκοβίνοβιτς χτύπησαν τα ”καμπανάκια” που ήχησαν για τα καλά στην τέταρτη, καταστροφική, περίοδο! Η Ελλάδα ισοφάρισε στα μισά της τρίτης και ο Σταυρακούκας πήγε να γίνει ο ”X-Factor” της αναμέτρησης με δυο τρίποντα, τα οποία δεν αξιοποιήθηκαν εν τέλει.

Δίχως να καταλάβουν οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου, το 46-43 έγινε 56-43 σε δυόμιση λεπτά! Το μυαλό χάθηκε, η κούραση είχε αποσυντονίσει τα πόδια και οι Σλοβένοι βρήκαν ψυχολογία και τα έβαζαν, σχεδόν, όλα! Μάλιστα, στο 37′ έφτασαν τη διαφορά στο +22 (70-48), το οποίο δημιούργησε μεγάλο εκνευρισμό στους Έλληνες παίκτες.

Χαρακτηριστικά παραδείγματα οι τεχνικές ποινές (σωστές) σε Ζώη Καράμπελα και Βασίλη Σταυρακούκα, αλλά και στο αντιαθλητικό του Παναγιώτη Τσιάμη. Τελικό σκορ 81-57, με την απογοήτευση των Εφήβων να μην γιατρεύεται από το ζεστό χειροκρότημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 26-25, 43-46, 57-81