Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο φρέσκος και με τη δεδομένη υπεροχή του και σε ποιότητα έφτασε εύκολα στο 103-77 και το 1-0 στον πρώτο τελικό των playoffs της Βasket League, με αντίπαλο τον Προμηθέα Πάτρας στο ΟΑΚΑ, το βράδυ της Δευτέρας (10/6).

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε που θα ποντάρει η ομάδα του Ρικ Πιτίνο για να επιβεβαιώσει τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου: Στην ταχύτητα!

Με κεφάτο τον Νικ Καλάθη, αποτελεσματικό, όσο πάντα στην εποχή Πιτίνο τον Ντεσόν Τόμας, ο Παναθηναϊκός χτύπησε στον αιφνιδιασμό, επιδίωξε τις γρήγορες επιθέσεις, ώστε να βρει απροετοίμαστη την άμυνα του Προμηθέα!

Κι όσο κυλούσε ο χρόνος τόσο η διαφορά των δύο ομάδων γινόταν πιο εμφανής, καθώς ο Προμηθέας είχε αργές επιστροφές και του έβγαινε κούραση.

Άλλωστε έβγαλε σειρά πέντε αγώνων στα ημιτελικά με την ΑΕΚ την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε περάσει με 3-0 το Περιστέρι κι ήταν πιο ξεκούραστος.

Για αυτό μετά από την πρώτη περίοδο (24-18) εκτίναξε στα ύψη τη διαφορά: 43-24 στο 16:37 και 52-31 στο ημίχρονο.

Μάλιστα η στατιστική υπηρεσία είχε σημειώσει 21 πόντους για τον Παναθηναϊκό στο πρώτο ημίχρονο και 0 πόντους για τον Προμηθέα! Όση κι η διαφορά στο σκορ.

Ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας Μάκης Γιατράς έκανε συχνές αλλαγές, προσπάθησε να έχει όσο το δυνατόν πιο φρέσκα πόδια, αλλά η κατάσταση δεν άλλαξε στο δεύτερο μέρος.

Με τον Νικ Καλάθη να έχει double double από πολύ νωρίς σε πόντους ασίστ και τον Παναθηναϊκό σε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας από παντού, η διαφορά ξεπέρασε γρήγορα και τους 30 πόντους, φτάνοντας στο 70-39 με 4΅30 για το 30:00 και 80-46 με 1:52 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο με 82-51.

Ο Προμηθέας ήταν άστοχος και από τα 6.75, αφού η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν του επέτρεψε ελεύθερα σουτ, με εξαίρεση το πρώτο πεντάλεπτο, οπότε οι Πατρινοί δεν μπορούσαν να περιμένουν περισσότερα με τις συγκεκριμένες συνθήκες που είχαν διαμορφωθεί στον πρώτο τελικό!

Στην τελευταία περίοδο η διαφορά μειώθηκε επειδή ο Παναθηναϊκός κατέβασε “ταχύτητα” ο Καλάθης έκατσε στον πάγκο και μειώθηκαν οι πόντοι των γηπεδούχων από αιφνιδιασμούς.

Το τελικό 103-77 συνιστά την τρίτη 100άρα στην ιστορία των τελικών υπό το σύστημα Best of 5 έπειτα από το 101-71 του Παναθηναϊκού επί του Αμαρουσίου το 2004 και το 101-94 επί του Ολυμπιακού το 2011, αλλά σε αγώνα με παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 52-31, 82-51, 103-77