Την τέταρτη φετινή του νίκη και μεγαλύτερη σε έκταση, πέτυχε το Σάββατο (23/01) ο Άρης στο Nick Galis Hall, με 77-48 επί του Μεσολογγίου.

Οι δύο ομάδες βρίσκονταν στην ίδια αφετηρία πριν από το τζάμπολ με ρεκόρ 3-8, ενώ είχαν τα μεγαλύτερα ενεργά σερί ηττών, πέντε ο Άρης και οκτώ το Μεσολόγγι!

Μόνο που στο παρκέ του Αλεξάνδρειου, εμφανίστηκε μόνο μια ομάδα, αφού το Μεσολόγγι ήταν απογοητευτικό.

Ο Άρης πήρε εμφατική ρεβάνς για την ήττα του στον Α’ γύρο (70-73), αλλά από τότε, έχουν αλλάξει πολλά και ειδικά στο Μεσολόγγι.

Χωρίς να μειώνεται βέβαια η προσπάθεια του Άρη, που ήταν σοβαρός για 40 λεπτά, ακόμα κι όσοι έρχονταν από τραυματισμούς και δεν είχαν ρυθμό έβαλαν το λιθαράκι τους για να φτάσει η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη στη μεγάλη νίκη.

Αρχικά τα επιθετικά ριμπάουντ και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η άμυνα, έπαιξαν τον καθοριστικό ρόλο.

Ο Άρης προηγήθηκε με 42-29 στο ημίχρονο, με τους Γκότσερ (11π.) Πουαριέ (9π.) να είναι οι μοναδικές απειλές των φιλοξενούμενων. Κι όσο άρχισε να τους βαραίνει η κόπωση στο δεύτερο μισό, τόσο μεγάλωνε και η διαφορά, ειδικά στην τρίτη περίοδο.

Τότε που με κορυφαίους τον Γιάννη Κουζέλογλου (14π.-11ριμπ. από το 30′) Δημήτρη Σταμάτη (συνολικά 12π. με 4/5 τρίποντα) και σταθερό τον ΝτεΚόζι (13π.) ο Άρης έφτασε στο 65-38!

Το Μεσολόγγι πέτυχε μόλις 9 πόντους στην τρίτη περίοδο, εκ των οποίων τους 7 ο Λάνγκφορντ.

Η διαφορά έφτασε έως τους 32 πόντους (71-39, 74-42) με τον Άρη να φτάνει δίχως άγχος στην τέταρτη φετινή του νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 42-29, 65-38, 77-48