Την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στη Euroleague, πέτυχε την Τετάρτη η Ρεάλ Μαδρίτης με 79-63 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ, στην Ισπανία.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο επιβεβαιώνει ότι πλέον, “έχει πάρει μπροστά”, έχει βρει ρυθμό και αρχίζει να θυμίζει την καλή “μηχανή” που με ταχύτητα, ένταση και πολύ καλή άμυνα ανήκει δικαιωματικά στους big-3 τα έξι-επτά τελευταία χρόνια!

Η άμυνα της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν εκείνη που έπαιξε τον πρωτεύοντα ρόλο απέναντι στη Μακάμπι κι ειδικά στην περιφέρεια.

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν βρήκαν ελεύθερα σουτ, με τη σειρά τους δεν βρήκαν καν, ρυθμό κι έτσι έμειναν να ακολουθούν σε όλον τον αγώνα τους Ισπανούς.

Είχαν δε 5/25 τρίποντα και μόλις 8 ασίστ για 17 λάθη, στην απόλυτη ένδειξη ότι η κυκλοφορία της μπάλας και οι συνεργασίες, έπεσαν στον… τοίχο της Ρεάλ!

Επιθετικά, η πληρότητα και η ποιότητα της Ρεάλ Μαδρίτης αρκούσε να της δώσει τα απολύτως απαραίτητα ώστε να χτίσει μια καλή διαφορά, άνω των δέκα πόντων σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και να φτάσει άνετα στην τελική νίκη με 79-63 .

Ο Γκάμπριελ Ντεκ ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα και πέτυχε 12 από τους 16 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Άντονι Ράντολφ είχε 15.

Ο Φακούντο Καμπάτσο είχε 9 πόντους-12 ασίστ κι από 10 πόντους είχαν Ταβάρες (συν 8 ριμπάουντ, 2 blocks)-Γιουλ.

Για τη Μακάμπι ο Σκότι Γουίλμπεκιν πέτυχε 18 πόντους και ο Ζίζιτς είχε 14 και 10 ριμπάουντ.