Στο ΣΕΦ το απόγευμα της Τρίτης (09/10) η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού ήλθε ισόπαλη 63-63 με τη Βίσλα Κρακοβίας,  για τα προκριματικά της Euroleague, αν κι έχανε με διαφορά 16 πόντων!

Σε ένα παιχνίδι που από την αρχή ήταν δύσκολο, η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού μπήκε για να παίξει και να προσπαθήσει για ό,τι καλύτερο μπορεί. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να μπαίνει δυνατά και να παίρνει προβάδισμα από νωρίς αλλά η Βίσλα έδειξε την ανωτερότητά της και έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα δύο πόντων (17-19).

Η Βίσλα κράτησε μία διαφορά ασφαλείας μέχρι που στη τελευταία περίοδο η ομάδα του Ολυμπιακού κατάφερε να ανατρέψει και να επιστρέψει στον αγώνα.

Οι παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη γύρισαν από το -16 (33-49) και κατάφεραν να το μετουσιώσουν σε +3 (61-58), στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Τελικά, ο Ολυμπιακός πήρε την ισοπαλία (63-63), μετά από μία υπερπροσπάθεια των παικτριών του και πάει στην Πολωνία (12/10, 19:30) για να κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα.

Πρώτες σκόρερ για την ομάδα του Γιώργου Παντελάκη ήταν η Κατερίνα Σωτηρίου και η Πηνελόπη Παυλοπούλου, με 12 πόντους αμφότερες, ενώ καλή παρουσία είχε και η Τζέσικα Τόμας (10 πόντους). Για την Βίσλα καλύτερες παίκτριες ήταν η Ροντρίγκεζ και η Κόντε με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 29-32, 41-51, 63-63

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Παυλοπούλου 12 (2), Σωτηρίου 12 (1), Σπυριδοπούλου 6 (2), Σταμάτη 8 (2), Τόμας 10 (12), Αυτζή, Τζόνσον 10 (8 ριμπάουντ), Κοσμά, Μάζιτς 5 (6 ριμπάουντ)

Βίσλα Κρακοβίας (Σέβζικ): Κάναντα 10, Κόντε 14 (2), Οροσόβα 6 (2), Αραούχο 7 (1), Μάνσο 14 (2), Γιακούμπιουκ, Μούγιοβιτς, Ράσε 12