Ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και νίκησε την ΑΕΚ με 80-75 την Κυριακή (10/01) στο ΟΑΚΑ για την 11η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ΑΕΚ έχασε τα πέντε τελευταία σουτ και τις δύο τελευταίες βολές της κι αδίκησε τη συνολική της προσπάθεια, ειδικά την αμυντική στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Παναθηναϊκός έδειξε χαρακτήρα, σε μια βραδιά που απείχε από το σύνηθες καλό του πρόσωπο, ειδικά στο ελληνικό πρωτάθλημα, αλλά εν μέσω αλλαγών, κακής πορείας στη Euroleague κι εν αναμονή του Όντεντ Κάτας ως νέου προπονητή, η συγκέντρωση ήταν δύσκολο να έχει μεγάλη διάρκεια.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 8-1, αφήνοντας την ΑΕΚ δεύτερη στην κατάταξη με 7-2, αλλά οι λογαριασμοί, μένουν ανοιχτοί!

allstarbasket.grΠαπαγιάννης (18-13), Νέντοβιτς (19π.), και Μήτογλου (17π.) ήταν οι στυλοβάτες του Παναθηναϊκού που είχε τον Φόστερ εκτός 12άδας:!

Χωρίς τρεις παίκτες, Ζήση, Κατσίβελη, Σλότερ, η ΑΕΚ έκανε σπουδαία προσπάθεια, απέδωσε το πλάνο της, όμως στο τέλος ήταν άστοχη στην προσπάθεια να αρπάξει τη νίκη!

Ο Μορέιρα (21π.) συνεχίζει να ανεβαίνει επίπεδο, ο Γκίκας έδωσε πολλά στην τελευταία περίοδο, ο Ματσιούλις πρόσθεσε στο δεύτερο ημίχρονο ποιότητα, αλλά στη λεπτομέρεια, η ΑΕΚ γνώρισε την 38η ήττα της σε 39 επισκέψεις στην έδρα του Παναθηναϊκού από το 1992/93!

Η εξέλιξη του αγώνα

Τα επιθετικά ριμπάουντ κι ειδικά του Παπαγιάννη, έκαναν τη διαφορά στην πρώτη περίοδο όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 24-18 με 9 πόντους του Νέντοβιτς από 3/4 τρίποντα.

Ο Γιανίκ Μορέιρα (9π.0 στο ίδιο διάστημα, απαντούσε στην επίθεση, όπως κι ο Λάνγκφορντ (7π.) αλλά η ΑΕΚ έπρεπε να ελέγξει το ριμπάουντ και να ανοίξει το οπλοστάσιό της.

Όταν το έκανε στην αρχή της β’ περιόδου, άρχισε με 11-0 σερί για το προβάδισμά της με 29-24 με τον Μόουζες να παίρνει τη σκυτάλη από τον Μορέιρα.

allstarbasket.grΟ Χαραλαμπίδης επανέφερε άμεσα τον Παπαγιάννη, ο οποίος μαζί με τον Νέντοβιτς ήταν το 90% του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο. Ο ψηλός του Παναθηναϊκού είχε 8 πόντους-10 ριμπάουντ από το ημίχρονο, ενώ ο Νεμάνια Νέντοβιτς είχε 15 πόντους.

Μαζί με τη συνδρομή του πολύτιμου Λεωνίδα Κασελάκη που κάνει όλες τις μικρές δουλειές με αποτελεσματικότητα, ο Παναθηναϊκός ψήλωσε το σχήμα του κι επέστρεψε από το 31-34 στο 41-34 με 10-0 σερί για να κλείσει το ημίχρονο με 43-37.

Η ΑΕΚ όμως επέστρεψε με τη συνταγή του πρώτου δεκαλέπτου, ο Μορέιρα πρόσφερε σκορ από τη ρακέτα ενώ ο Γκίκας με τον Ματσιούλις πρόσφεραν από την περιφέρεια. Έτσι το 54-47, έγινε 57-58 με 3:41 για τα 30:00.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με τον Κασελάκη, έβαλαν ξανά τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού, έστω και οριακά, με 67-63 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Η ΑΕΚ έχασε πολλά σουτ στο πρώτο μισό της τελευταίας περιόδου, και πολλά από αυτά κοντά στο καλάθι. ίσως η κόπωση βασικών στελεχών από την παρατεταμένη τους χρησιμοποίησε, όπως του Μορέιρα, να έπαιξαν ρόλο.

Ο Παναθηναϊκός έκανε 14-5 μετά το 62-62, με τρίποντο του Μήτογλου που είχε γίνει πλέον, βασικός παράγοντας του αγώνα με 4/5 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε έως το +9, 78-69, όμως ο σταθερός Γκίκας κατέβασε τη διαφορά στους 5, με το 78-73 στα 2:14.

Η ΑΕΚ όμως έχασε τρία σουτ, όλα τρίποντα και δύο βολές σε ένα κρίσιμο σημείο στο 79-75 και στα 16” ο Χάουαρντ Σαντ Ρος με 1/2 βολές έκανε το 80-75.

Ακολούθησαν άλλα δύο χαμένα σουτ των τυπικά φιλοξενούμενων που έχασαν μια καλή ευκαιρία να πάρουν τα πρωτεία στην Stoiximan Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62, 80-75