Σε ένα παιχνίδι… θρίλερ ο Ιωνικός κέρδισε στις λεπτομέρειες τον Απόλλωνα Πάτρας με 79-75 στο κλειστό του Πλάτωνα για την 7η αγωνιστική της Basket League.

Ματσάρα στο κλειστό του Πλάτωνα! Ιωνικός και Απόλλωνας ήταν φλέρταραν με τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που που εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνα με .

Στο 2-5 πλεόν τόσο η ομάδα της Νίκαιας, όσο κι εκείνη της Πάτρας.

Ο Ντεόντε Χόκινς ήταν εντυπωσιακός, μετρώντας 21 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Αντίθετα, για τους ηττημένους, ο Ράιαν Τέιλορ με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν εκείνος που ξεχώρισε. Δίπλα του ο Ζώης Καράμπελας με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Ο αγώνας:

Ο Απόλλωνας ήταν εξαιρετικά εύστοχος από το ξεκίνημα και με τους ΓκρίφινΚαράμπελα πρωταγωνιστή κατάφερε να προηγηθεί στο 10′ με 26-31. Χόκινς και Μαυροκεφαλίδης ήταν εκείνοι που κλήθηκαν να δώσουν απαντήσεις στο παρκέ για τους γηπεδούχους.

Συνολικά 10 τρίποντα σημειώθηκαν στον 1ο δεκάλεπτο:

Με ένα δεύτερο δεκάλεπτο γεμάτο σκορ και θέαμα, με τις άμυνες να περνούν σε δεύτερη μοίρα, ο Ιωνικός με τους νεοαποκτηθέντες Παρκς και Νούνιεζ, “έσβησε”, το όποιο προβάδισμα των φιλοξενούμενων στο 14′ (35-35). Με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο-πόντο προς το ημίχρονο και τα τρίποντα να πέφτουν…βροχή στη Νίκαια οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στην απόλυτη ισορροπία (48-48).

Εξίσου δυναμικό ήταν το ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο και το ντέρμπι στο κλειστό του Πλάτωνα καλά κρατούσε… Ο Καλχούν κυριάρχησε από πλευράς Αχαιών, ενώ ο Ιωνικός στηρίχτηκε στον αρχηγό του αλλά και στον Χόκινς (9π. στο 3ο δεκ.). Τελικά το σκορ έδειχνε 69-67 στο 30′.

Με το παιχνίδι να έχει μετατραπεί σε… ροντέο ο Τέιλορ με έξι σερί προσωπικούς του πόντους πέτυχε το 71-73 με 6:14 να απομένουν για το φινάλε. Η νευρικότητα κυριάρχησε και στις δυο πλευρές του παρκέ με νέα ισοπαλία στο 38′ (75-75). Ο Μαυροκεφαλίδης από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα έφερε στο +2 τον Ιωνικό (77-75) και στο +4 κατά τον ίδιο τρόπο ο Χόκινς, για να σφραγίσει τελικά τη νίκη τηε ομάδας της Νίκαιας!

Τα δεκάλεπτα: 26-31, 48-48, 69-67, 79-75.