Οι Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς νίκησαν με δραματικό τρόπο (134-133) τους Μπρούκλιν Νετς και θα αντιμετωπίσουν με πλεονέκτημα τους Μέμφις Γκρίζλις στο Play-in Tournament, για την πρόκριση στα playoffs.

Αναλυτικά οι επτά αγώνες της βραδιάς και τα highlights:

Μπρούκλιν Νετς-Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 133-134

(ΛεΒέρτ 37, Χάρις 19, Λουβαβού-Καμπαρό 19 – Λίλαρντ 42, ΜακΚόλουμ 25, Νούρκιτς 22)

Η ομάδα του… διαστημικού Ντέιμιαν Λίλαρντ (42π., 12ασ.) χρειάζεται μία νίκη για να προκριθεί στα playoffs, ενώ οι Γκρίζλις θέλουν δύο νίκες επί των Μπλέιζερς για να τεθούν αντιμέτωποι με τους Λος Άντζελες Λέικερς, στον πρώτο γύρο των playoffs.

Ο εκπληκτικός Κάρις ΛεΒέρτ (37π.) αστόχησε στο σουτ που θα έδινε τη νίκη στους, αδιάφορους βαθμολογικά Νετς και θα έστελνε για διακοπές τους Μπλέιζερς!

Απολαύστε το σόου του Λίλαρντ:

Μέμφις Γκρίζλις-Μιλγουόκι Μπακς 119-106

(Μπρουκς 31, Βαλαντσιούνας 26 – Μ. Λόπεζ 19, Μέισον 18)

Οι Γκρίζλις εξασφάλισαν τη συμμετοχή τους στο play-in, αφού νίκησαν άνετα με 119-106 τους Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον τιμωρημένο για έναν αγώνα, Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Αντίθετα, ο Θανάσης Αντετοκούνμπο έπαιξε για 17:39 λεπτά και μέτρησε 2 πόντους (0/2 βολές, 1/2 δίποντα, 0/2 τρίποντα), 1 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Γκρίζλις

Οι Γιόνας Βαλαντσιούνας (26π., 19ρ., 12ασ.) και Τζα Μοράντ (12π., 13ρ., 10ασ.) έγραψαν ιστορία, αφού έγιναν οι πρώτοι παίκτες στα χρονικά των Γκρίζλις που πετυχαίνουν τριπλ-νταμπλ στον ίδιο αγώνα!

Φίνιξ Σανς-Ντάλας Μάβερικς 128-102

(Μπούκερ 27, Σάριτς 16 – Ντόντσιτς 18, Μαριάνοβιτς 18)

Σανς

Οι Φίνιξ Σανς έκαναν το 8/8 στη “φούσκα” με το άνετο 128-102 επί των Ντάλας Μάβερικς, όμως αυτό δεν ήταν αρκετό για να προκριθούν στα playoffs!

Γιούτα Τζαζ-Σαν Αντόνιο Σπερς 118-112

(Τάκερ 18, Τζ. Μπράντλεϊ 13, Νιάνγκ 13 – Κ. Τζόνσον 24)

Από τα playoffs θα απουσιάσουν και οι Σαν Αντόνιο Σπερς του Γκρεγκ Πόποβιτς, μετά από 22 σερί παρουσίες σε αυτά (αριθμός ρεκόρ)! Τα “σπιρούνια” αποκλείστηκαν εφόσον νίκησαν οι Γκρίζλις και οι Σανς, έτσι η ήττα τους (112-118) από τους Γιούτα Τζαζ δεν είχε καμία σημασία.

Μπόστον Σέλτικς-Ουάσινγκτον Γουίζαρντς 90-96

(Τζαβόντε Γκριν 23 – Μπράιαντ 26, Μπράουν 17)

Στα υπόλοιπα, αδιάφορα βαθμολογικά ματς, οι Ουάσινγκτον Γουίζαρντς πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη “φούσκα” με 96-90 επί των Μπόστον Σέλτικς, οι οποίοι ξεκούρασαν όλους τους βασικούς τους ενόψει playoffs.

Λος Άντζελες Λέικερς-Σακραμέντο Κινγκς 122-136

(Γουέιτερς 19, Τζέιμς 17 – Χιλντ 28, Μπογκντάνοβιτς 27)

Οι Σακραμέντο Κινγκς επιβλήθηκαν με 136-122 των… μισών Λος Άντζελες Λέικερς, με τον Άντονι Ντέιβις να παίρνει ρεπό και τον ΛεΜπρόν Τζέιμς (17π.) να αγωνίζεται για 14 λεπτά.

Για 11:24 λεπτά αγωνίστηκε ο Κώστας Αντετοκούνμπο, ο οποίος μέτρησε 7 πόντους (1/2 βολές, 3/3 δίποντα), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, ενώ έκανε και τα πρώτα του επίσημα καρφώματα στο ΝΒΑ! Δείτε τα highlights του Κώστα:

Ορλάντο Μάτζικ-Νιου Όρλεανς Πέλικανς 133-127

(Βούτσεβιτς 23, Όγκουστιν 22 – Τζάκσον 31, Αλεξάντερ-Γουόκερ 29, Χαρτ 23)

Τέλος, οι Ορλάντο Μάτζικ, οι οποίοι θα αντιμετωπίσουν τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στον πρώτο γύρο των playoffs, επικράτησαν με 133-127 των Νιου Όρλεανς Πέλικανς.

ΠροηγούμενοΏρα για δουλειά στον Ηρακλή με προπόνηση και ανήμερα Δεκαπενταύγουστου! (pics)
ΕπόμενοΙστορικό τριπλ-νταμπλ από Μοράντ και Βαλαντσιούνας (vid)