Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του έναντι της ΑΕΚ την Κυριακή το απόγευμα στην πρεμιέρα της Stoiximan Basket League  όπου επικράτησε με 103-78 στο ΣΕΦ.

Ποιοτικός, αλλά και με πολύ περισσότερο βάθος στον πάγκο, ο Ολυμπιακός πέτυχε 59 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην ΑΕΚ που άρχισε να κουράζεται με ένα περιορισμένο rotation έως επτά παικτών, όσο ο αγώνας ήταν κλειστός.

Η ομάδα του Στέφανου Δέδα στάθηκε πολύ καλά για 30 λεπτά στο παρκέ, αλλά δεν άντεξε.

Δίχως τον Μάνι Χάρις που αποχώρησε, τον τραυματία Νίκο Παππά κι εμφανή την ανάγκη προσθήκης ενός ακόμα ψηλούς, κατέρρευσε στο τέλος όπως μαρτυρά το επιμέρους σκορ 31-14 της Δ’ περιόδου.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός έβγαλε δίψα και κυρίως σοβαρότητα στα 40 λεπτά του αγώνα.

Με κορυφαίο τον Σάσα Βεζένκοφ (27 πόντοι-11 ριμπάουντ) και μαχητικό ακόμα και τον 12ο παίκτη του, συνέχισε σε ρυθμούς… Μπασκόνια, όπου κι εκεί, στην πρεμιέρα της Euroleague είχε νικήσει με 25 πόντους διαφορά!

www.allstarbasket.grΟ Παπανικολάου (14π. έως το 30′), ο Σλούκας με 12 πόντους και 9 ασίστ αλλά κι ο Λαρεντζάκης, με 10 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ήταν μεταξύ των κορυφαίων σκόρερ.

Για την ΑΕΚ, ο Στέφαν Γέλοβατς (21π. οι 18 έως το 30′) κι ο Γκρίφιν (15π.) ήταν οι κορυφαίοι της.

Η ομάδα του Δέδα δεν πήρε αυτό που περίμενε από τον Ανγκόλα (7π. με 1/6 σουτ), είχε σε πολύ καλή κατάσταση τον Φλιώνη, ενώ κι ο Αργεντινός Βαουλέτ αποδεικνύεται πολύ αξιόπιστη λύση.

Η “Ένωση” Κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους (30-26) στο 13:30) και τελευταία φορά, 53-52 στο 23:07, έμεινε στον αγώνα έως το 30′ (72-64) αλλά μετά έμεινε από δυνάμεις.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 44-43, 72-64, 103-78

Ολυμπιακός-ΑΕΚ: Η photo gallery από το ΣΕΦ

Stoiximan Basket League: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα